logo

Ginevra Godin (Berlin)
Citylayers (instalacja multimedialna)

Projekt „citylayers” to część moich ciągłych poszukiwań „points of interest” odnoszących się do „przypadkowych” miejsc i znaczenia ich ważności. Pamięć i wyobraźnia, przeróżne „realności" tak jak ich historie i wpływy wszystko to jest brane pod uwagę.
„Citylayers” to nakładanie się na siebie kolejnych takich miejsc z różnych miast Europy, zawiązywanie poszczególnych nici pomiędzy nimi w jedną sieć.
Łódź, Berlin i Bruksela – wybrałam te miasta, które znam i które miały wpływ na moje życie.
Wybór miejsc w poszczególnych miastach jest jednak oparty na abstrakcyjnej, geometrycznej zasadzie: ujawniają się one jakby po spirali dynamicznej i niekończącej się linii. Ustalenie tej spirali w przypadku każdego miasta oparłam na wyznaczeniu jej początku w geometrycznym centrum planu każdego miasta.
Dalej spirala podąża w jednym kierunku: południowo-wschodnim, południowo–zachodnim, północno–zachodnim i północno–wschodnim. Ten ostatni kierunek jest więc zawsze najodleglejszy. W ten sposób uzyskuję pięć takich samych punktów w każdym mieście, od których rozpoczynam swoje poszukiwania.
Fotografuję, przeprowadzam rozmowy z ludźmi, staram się rozpoznać atmosferę miejsc, ich historię i pochodzenie oraz inne aspekty.

Ginevra Godin