logo

Lorenna Grant (Australia)
Nawiedzona Przestrzeń (instalacja)

www.wschodnia.pl/lorenna_grant/main.html

Jest w Łodzi rzeka, której nie ma.

Wrona obniża lot w powietrzu jak ryba w morzu, obie są przejrzyste w przestrzeni. Woda jest w metafizycznym obszarze języka, gliceryną, która porywa każde słowo i odsyła je, intencyjnym i wrażliwym. W twoich ustach jest wilgoć, która rozmywa słowa. Czasem każe im płynąć dalej, do nawiedzonych miejsc, ciepłych i efemerycznych.

Nigdy nie widziałam tylu oczu, które odbijają obraz i poruszają się jak woda. W twoim widzeniu jest rzeka, a ptaki się na niej gromadzą, bezkształtne ciało uczy się latać, pływać.. i opadać.. i uczy się.. a przez cały czas w twoich oczach jest tak przejrzysto.

Nawiedzona Przestrzeń zamienia okopconą Łódź w złoto. Geometria miasta, złudna betonu i chromowej szarości otwiera się jak owoc. Metafizyczna przestrzeń jest skondensowana i wyraźna, wyraźna obecność jej budowniczych, w pojedynczej chwili, zaprasza do dzielenia się tworzoną rzeczywistością, nieuchwytną.

„Nawołują się i odpowiadają echami naturalnych głosów, są odbiciem głosów, które nauczyły się śpiewać w kaskadzie czystej wody. Szczególna intonacja nuty czarnego ptaka, przepełnionej duchem przestrzeni i wody, bardziej niż każdy inny dźwięk.”

Jesteśmy tu marzycielami, ta wystawa jest dla nas i o nas.

Lorenna Grant
Tłum. Mariusz Olszewski