logo

Pascale Heliot
twister – galeria Wozownia

wystawa towarzysząca Łódź Design Festival 2010

lodzdesign.com/2010

Architektura i design zajmują się aranżowaniem zaanektowanej przestrzeni.
W moim działaniu także przestrzeń galerii zostaje zaaranżowana ale działanie to odbywa się w innym celu niż designerskie.

Projekt dla Galerii Wschodniej jest kontynuacją cyklu twister – obrazów opowiadających o przestrzeni w przestrzeni.
Przetwarzanie fotografii na malarstwo to cykl, w ktorym każdy obraz zależy od poprzedniego, stanowi jego rozwinięcie, następną warstwę. Każda wystawa stwarza dla mnie okazje takiego zaaranżowania obrazu w przestrzeni by stanowił kolejny projekt. Dążę do mnogości warstw, przetworzeń przestrzennych w obrazie ze względu na pamięć kompilowanych, pozornie mniemających ze sobą nic wspólnego zdarzeń, kadrów, miejsc itp.
Na poszczególnych obrazach spotykają się ze sobą, współistnieją miejsca odległe, które realnie nie mają ze sobą nic wspólnego. Recyklingowymi obrazami rządzi zasada szkatułkowa. Obrazy w obrazach, miejsca w miejscach. Powstała praca jak i przypadkowa, odmienna sfotografowana z nią przestrzeń, tworzą następny zmieniony, malarski realny fragment. Ten proces stykania świata realnego z obrazem i łączenie go w jedną całość, stwarza malarską „przestrzeń podróży”. „Fotograficzna” maniera opisuje „wieolobrazowość” możliwych, współczesnych nam sytuacji.
Cytując różne fragmenty rzeczywistości stwarzam na tych obrazach sytuacje możliwe tylko w wyobrażonym kontekście i zestawieniu.

W działaniach design akcent położony jest na estetykę i funkcję. W moich pracach w odrożnieniu od designu ważne jest założenie, intencja przechodzenia jednego wnętrza w kolejne. Projekt jest grą z przestrzenią, zabiegiem paradesignerskim, pozornie przypominającym działanie architekta wnętrz, który komponuje i zestawia obiekty układanki w jedną logiczna, funkcjonalną całość.
Elementy zapamietane ze zdjeć z poprzedniej wystawy tworzą nową, odwzorowaną jakość, która jest tylko urywkiem rzeczywistości zapamiętanej i wyobrażonej, nie podporzadkowanej logice ani funkcji.