logo

Mariusz Sołtysik
załączniki

Wystawa zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

instalacja, video, obiekt, rysunek

Dlaczego załączniki? Ponieważ niektóre tematy pojawiły się wcześniej w moich wystąpieniach, ale uzyskały odmienny kształt. W tym sensie kontynuują poszukiwania już rozpoczęte jak np. rysunki z cyklu „Teoria wszechświatow inflacyjnych, albo to, co można zobaczyć w wannie podczas kąpieli” czy praca „Stars”, której obecny kształt bliższy jest idei, niż poprzednie (aczkolwiek ważne i potrzebne) szkice.
Kontemplacyjny charakter moich ostatnich prac jest probą zdystansowania się od skomercjalizowanej rzeczywistości w jakiej żyjemy. Moje projekty mogą pozwolić widzowi na odbycie „podróży międzygalaktycznej”. Ten akt dokonujący się w wyobrażni, pozwalający na oderwanie się od świata masowej produkcji i otaczających nas w coraz większej ilości pustych i niepotrzebnych przedmiotów jest także próbą połączenia abstrakcyjnego języka sztuki z językiem nauki.
Oczywiście nie jestem badaczem i w przeciwieństwie do badaczy nie gromadzę oraz nie systematyzuje badań. Moje podejście jest czysto teoretyczne i intuicyjne...

video >

„Gwiazdy”
technika: aluminium, lampy typu led

„Najeźdźcy”
W rozpoczętym projektcie „Invaders” („Najeźdźcy”) każdy kto chce się zdziwić widząc obcego lub obcego w sobie, może stanąć przed moją kamerą i dokonać zapisu...

Praca wykorzystuje fragment ścieżki dźwiękowej oraz fragment wstępu mówionego przez Hanka Simmsa  z popularnego w USA serialu Sci–Fi, Larrego Cohena pt. „Invaders” emitowanego w latach 1967–1968.

technika: wideo

instalacja:
„Myśli przychodzą wówczas, kiedy próbuję wstać...”

technika:
rzeźba z żywicy, wideo pętla

Rysunki z cyklu:
„Teoria wszechświatow inflacyjnych, albo to, co można zobaczyć w wannie podczas kąpieli”

technika:
tusz na papierze