logo

Grupa Łódź Fabryczna
New Tone Isa. Ac.

Grupa Łódź Fabryczna w niezmienionym składzie istnieje od 1989 roku, kiedy to zadebiutowała w Łodzi na wystawie Lochy Manhattanu. W Galerii Wschodniej zaprezentowane zostanie najnowsze wideo grupy zatytułowane „New Tone Isa. Ac.”. Jest to poruszająca opowieść o nieustającej zmienności form, energiach odnawialnych i przedłużaniu gatunku. Istotną rolę w filmie gra „Kołyska Newtona” – przyrząd ilustrujący prawo zachowania pędu, prawo zachowania energii, oraz – jak chcą członkowie grupy – prawo spadkowe, a nawet prawo i lewo. Przy okazji, autorzy akcentują uniwersalność symboliki kuli w kontekście teologii, etyki, historii literatury, filozofii i szczątkowej ornitologii. Grupa pracowała nad tym utworem przez ostatnie 9 lat.

Projekcji obrazu towarzyszyć będzie kameralny koncert prezentujący improwizatorskie oblicze grupy. Ich niepokojące kompozycje szumów, trzasków i stukotów zadziwiają swoją kaskadową złożonością, nie mają jednak nic wspólnego z plądrofonią czy symfoniami terenowymi V&R.

Prosimy o punktualne przybycie.

Skład grupy Łódź Fabryczna:

Tomasz Kieszniewski – architekt i rysownik. Tłumacz przysięgły z języka norweskiego. Miewa uporczywe migreny. (Perkusja)

Mirosław Łupina – rzeźbiarz, architekt, instalator. Kolekcjoner współczesnej sztuki bułgarskiej. (Syntezator)

Małgorzata Łupina – operatorka filmowa i telewizyjna. Lekkoatletka, wielokrotna finalistka maratonów w Warszawie i Nowym Jorku. Projektantka bielizny. (Śpiew)

Sławomir Belina – tkacz, fotograf, sztangista. Podczas koncertu wystąpi w uniformie stewardessy PLL LOT(Laptop)