logo

Dorota Świdzińska
ORSZAK / OCZEKIWANIE

ORSZAK
akcja artystyczna, Galeria Wschodnia, Galeria Manhattan, 7 marca 2014 r.
Początek akcji, godz.16.00, Galeria Wschodnia.
Wydarzenie będzie kontynuowane w Galerii Manhattan od godz. 17

OCZEKIWANIE
instalacja

Starość jest etapem życia ostatnim i jako takiej towarzyszą jej przeróżne emocje. Wiemy, że jeżeli coś dobrego się kończy, a życie ludzkie jest jak wiadomo dobrem najwyższym, odczuwamy przede wszystkim smutek. Pojawia się także żal, nostalgia za przeszłością, dochodzi zazwyczaj lęk przed niewiadomym, a często towarzyszy temu wszystkiemu cierpienie ciała i umysłu. Wszystkie te emocje mają odcień szary a nawet ponury, nie dziwi zatem fakt, że o starości publicznie mówi się rzadko. Dziennikarze, pisarze, filmowcy, artyści sporadycznie zajmują się problemami wieku sędziwego. Zwłaszcza współczesne media nastawione na sensację i zabawę pomijają ten temat niemal całkowicie.
Jednak współczesna sztuka wizualna głosem kilku artystów podjęła dyskurs społeczny w tej nieuniknionej przecież dla nas wszystkich sprawie. Kilka lat temu dołączyła do nich Dorota Świdzińska. Swój multimedialny projekt rozpoczęła w 2009 r. pracą wideo Sąsiadki i w całości poświęciła go schyłkowi życia kobiety. Kolejna odsłona tego wieloletniego projektu nosi tytuł Orszak. Trzonem wydarzenia będzie przemarsz artystki ulicą Piotrkowską w Łodzi wraz z grupą kilkudziesięciu dziewcząt w wieku szkolnym niosących nad głowami sztandary w formie prześcieradeł z wizerunkami postaci sędziwych staruszek sfotografowanych w towarzystwie płaszczy swoich dawno nieżyjących mężów. Kobiecy pochód wyrusza z siedziby Galerii Wschodniej, gdzie ściany w całości pokryte są drżącą ręką zapisanymi marzeniami wiekowych staruszek. Tej ścianie ostatnich życzeń towarzyszy wideoklip z 2011 r., aria Jontka z opery Halka Moniuszki ilustrowana spracowanymi dłońmi zajętymi niekończącymi się domowymi czynnościami. Instalacja nosi tytuł Oczekiwanie. Po przebyciu głównej arterii miasta Łodzi orszak dociera do celu. Przybywa do Galerii Manhattan, gdzie Dorota Świdzińska wraz z dziewczętami zdejmują z drzewców babcie na prześcieradłach i rozwieszają na bieliźnianych sznurach na podobieństwo suszącej się po praniu pościeli. Nad czynnościami rozwieszania prześcieradeł unosi się monolog najstarszej mieszkanki Osiedla Bema w Białymstoku – film dvd Sąsiadki, w którym pod oknem w bloku zamieszkałym przez artystkę po betonowej uliczce osiedla wędrują jego sędziwe mieszkanki. Tam i z powrotem, odbywają swoją odwieczną wędrówkę. Praca Sąsiadki jest zarazem hołdem złożonym przez artystkę mistrzowi sztuki wideo Józefowi Robakowskiemu.
Całą akcję na Piotrkowskiej wraz z ekspozycjami w galeriach Dorota Świdzińska zatytułowała Orszak. To wiele mówiący, wieloznaczny symbol, który w metaforyczny sposób i w syntetycznej formie opisuje nasze często długie, bogate w wydarzenia i zakręty, a z drugiej strony krótkie jak spacer życie. Samo miasto Łódź odgrywa w wydarzeniu Doroty Świdzińskiej specjalną, metaforyczną rolę. W starożytnej Grecji mitologiczny bóg Charon umożliwiał duszom przeprawę łodzią przez Styks do królestwa cieni.

Zbyszek Świdziński
kurator projektu