logo

Yaacov Chefetz / Hans Journey

10.11..2017 – 19.11.2017

Podróż Hansa, 1940–45

Hans Kun urodził się w Poznaniu w 1913 roku jako dziecko młodej pary z Berlina. Matka była Żydówką. Odkąd ojciec zginął podczas wojny, strona niemiecka zażądała, aby narodziny odbyły się w Poznaniu. Od tej chwili rozpoczyna się złożona historia. Hans dorastał w sierocińcu. Ukończył studia w Warszawie, a w 1936 wyjechał do Palestyny - Izraela, żeby założyć kibuc w zachodniej Galilei. W 1940, po założeniu kibucu, Hans wstąpił do brytyjskiej armii, z którą przybył do Berlina, chcąc dotrzeć do rodzinnych korzeni. Jako żołnierz brytyjski walczył na pustyni afrykańskiej i w Egipcie, po czym przedostał się do Włoch. Długą i trudną podróż zakończył w Berlinie w 1945. Przez lata, jako żołnierz, Hans poszukiwał w Berlinie matki, której nigdy nie spotkał i tęsknił za nią. Zesłano ją tymczasem do Auschwitz, gdzie została zamordowana na krótko przed końcem wojny. Podczas długiej podróży z Egiptu do Berlina Hans kolekcjonował Pocztówki Sztuki. Tysiące z nich stało się ukojeniem i ucieczką od rzeczywistości samotnego i porzuconego dziecka.

W 2006 dokonałem pierwszej próby projektu "Dołącz do Hansa". Papier fotograficzny pokryłem industrialnymi barwami w ograniczonym czasie ekspozycji na światło. Z czasem fragmenty te zniknęły. Stworzyłem też "Pocztówki własne" związane z podróżą Hansa. Niektóre były kopiami oryginalnych pocztówek, inne wyrażały moje osobiste postrzeganie Hansa w "przestrzeni", którą stworzyłem. Ten rodzaj połączenia mnie z Hansem poprzez jego kolekcję pocztówek symbolizuje wyjątkowość ludzkiego bytu.

W 2012 roku odnalazłem stare książki i inne dokumenty Hansa i używając aparatu telefonicznego sfotografowałem je. Następnie zorganizowałem kolekcję jako wydarzenie "Hans tam był". "Podróż Hansa" pozostawia wiele pytań, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Z tej wyjątkowej podróży wynika ważne pytanie, w jaki sposób sztuka funkcjonuje, czy też jaka jest funkcja sztuki w naszym życiu.

Yaacov Chefetz 2017

 Program Rezydencja Wschodnia dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi

 

  


foto © Paweł Hartman