logo

Michael Siporin Levine / Czcza gadanina

Jednodniowa instalacja wideo i performance w Galerii Wschodniej
Czwartek, 27 września 2018, 19.00–21.00

 

"Czcza gadanina" to multimedialna instalacja wykorzystująca rysunek, malarstwo, wideo i performance do eksplorowania eksperymentalnej narracji i autobiografii. W tej pracy amerykański artysta łączy swoje codzienne doświadczenia z życia w Łodzi z szeregiem wpływów, które badał i odkrył podczas pobytu w Galerii Wschodniej. Poprzez tę instalację eksploruje swoje związki z Polską i Łodzią, luźno odwołując się do osobistych interpretacji wczesnego okresu poezji jidysz oraz awangardowych przedstawień wczesnej polskiej animacji eksperymentalnej i lalkarskiej.

W obecnej instalacji w Galerii Wschodniej Levine nawiązuje do historii i szerokich tematów obecnych w wpływowym wierszu Mosze Brodersona z 1917 roku zatytułowanym Sikhes Kholin (transliteracja jidysz oznacza "idiotyczną, czczą gadaninę, przyziemne rozmowy lub małą rozmowę"). W tym wierszu Broderson przedstawia epicką i fantastyczną opowieść o pobożnym i biednym człowieku, który zastanawia się nad roczną podróżą pełną przygody, miłości i rozpusty. Narracja wiersza przypomina marzenie senne i nie jest jasne, czy bohater tej opowieści odbywa rzeczywistą podróż, czy też ta przygoda jest tylko wytworem jego wyobraźni. Wiersz ten był wówczas bardzo znany dzięki treści erotycznej i wywrotowej, ilustracjom artysty El Lissitzky'ego, a także unikatowemu, eksperymentalnemu formatowi książki (został wydrukowany jako zwój i pudełkowany jak mezuza).

Projekt realizowany w galerii jest kontynuacją stałej praktyki Levine'a polegającej na badaniu codziennych doświadczeń i przeniesienia ich w sferę osobistych narracji. W tej konkretnej instalacji wykorzystuje metaforę meczu ping-ponga jako symbolu dialogu stworzonego w procesie artystycznym. Nawiązując do artystów i poetów żydowskich, w tym do swojej prababki Genyi Dressler Siporin (rodem z Łodzi, którą opuściła miasto przed I wojną światową), Themersonów i Mosze Brodersona - Levine tworzy dialog między przeszłością i teraźniejszością. Rekwizyty i obiekty stworzone do pokazu są ręcznie wykonane, niewygodne i zabawne, nawiązując do pomysłowych i ekspresyjnych kostiumów i przedstawień teatru jidysz i wczesnych, ręcznie rysowanych animacji.

Jednodniowa prezentacja jest zwieńczeniem ponad miesięcznej rezydencji w Galerii Wschodniej, która posłużyła jako wstępne badanie nad całorocznym projektem, który artysta ma nadzieję zakończyć w Łodzi w 2019/2020 roku.

Bio wykonawcy:
Michael Siporin Levine jest artystą wizualnym, zajmującym się rysunkiem, grafiką, wideo i instalacją.
Ukończył z wyróżnieniem BFA w dziedzinie sztuki studyjnej na University of Connecticut (2011), a także MSZ w zakresie grafiki z The Lamar Dodd School of Art na Uniwersytecie w Georgii (2014). Prowadził kursy grafiki na Uniwersytecie w Connecticut, Knox College, Georgia College State University i University of Georgia. Od września do grudnia 2016 r. Michael był artystą rezydującym w Knox College, gdzie prowadził kurs Experimental Printmaking i produkował prace na potrzeby wystawy indywidualnej. W sierpniu 2017 roku był artystą w rezydencji w Vermont Studio Center. Jego prace były pokazywane w muzeach i galeriach w całych Stanach Zjednoczonych, w tym w Aggregate Space (Oakland, Kalifornia), Site: Brooklyn Gallery (Brooklyn, Nowy Jork), Grizzly Grizzly (Philadelphia, PA) The Georgia Museum of Art (Athens, GA) , Asheville Art Museum (Asheville, Karolina Północna), Ateny Institute for Contemporary Art (Ateny, GA) i The Joseloff Gallery w The Hartford Art School (Hartford, CT).

Obecnie mieszka i pracuje w Brooklynie w stanie Nowy Jork.

 
Program Rezydencja Wschodnia dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi


 

foto © Jerzy Grzegorski