logo

Jan Doms / DOMS'CASIO przechwycone światło

26.04 - 28.04.2019 w godzinach: 19.00 - 22.00
uroczyste otwarcie instalacji i premiera filmu 25.04.2019 godz. 19.00

 

Holenderski, multidyscyplinarny artysta Jan Doms (1949) jest gościem Galerii Wschodniej i Fundacji In Search Of… w ramach cyklicznego projektu A.I.R. Wschodnia (Artists In Residence Wschodnia). We współpracy z Ernstem Bonisem (elektronika), Iwoną Rozbiewską (wideo eksperymentalne) i Agnieszką Ziemiszewską (typografia) zaprezentuje stworzoną podczas rezydencji wideo animację DOMS'CASIO przechwycone światło. Wizualną bazą dla filmu stała się seria reliefów, stworzona przez Jana Domsa w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Galeria Wschodnia zostanie przekształcona przez niego w improwizowane studio filmowe i dźwiękowe, w którym dla potrzeb produkcji artysta wykonana zapis obrazu do video animacji i nagra dźwięk elektroniczny oraz muzykę. W ten sposób będzie można zobaczyć, jak analogowy świat druku - na historycznej prasie nr 9140 Karl Krause z Lipska - współdziała ze współczesnym cyfrowym światem.

Film animowany łączy w sposób abstrakcyjny jego rodzinne miasto Tilburg (Holandia), Łódź (Polska) i Gyumri (Armenia). Wszystkie trzy miasta mają wspólne cechy dla architektury i urbanistyki ośrodków dawnego przemysłu włókienniczego. Odgrywały istotną rolę w powstawaniu ruchów awangardowych w swoich krajach i nadal stanowią znaczące centra kultury.
Wystawa inauguruje wydarzenia związane z 35-leciem funkcjonowania Galerii Wschodniej w 2019 roku i jest hołdem twórcy dla artystów Jung Idysz – pierwszej, łódzkiej awangardowej grupy literacko-artystycznej, powstałej 100 lat temu.

 

Jan Doms (1949) studiował rzeźbę konstruktywną i grafikę na Akademii Sztuk Wizualnych w Tilburgu (1970-76), gdzie skoncentrował się na teoretycznych aspektach historii miasta i rosyjskiej awangardy. Później, podczas studiów w dziedzinie nauk o kulturze na Uniwersytecie w Tilburgu (1986-1990), skupił się głównie na architekturze i urbanistyce.

Jan Doms konstruuje, szkicuje, projektuje, bada, pisze, kieruje i organizuje. Jego działalność obejmuje wszystko od sztuki rzeźby i rysunku po performance, literaturę, architekturę, urbanistykę i krajobraz, przekraczając zwyczajowe granice dla poszczególnych mediów. Lubi działać w obszarach, w których nakładają się różne dyscypliny sztuki i wzornictwa, gdzie kryje się ekscytacja i przygoda. Jego eksploracyjna postawa na styku różnych dyscyplin sztuki i projektowania doprowadziła go do wielu krajów w Europie i poza nią.

Retrospektywy jego rzeźb i przedstawień odbyły się w Stedelijk Museum Roermond (NL | 1988 | 1990), Stadtmuseum Meissen - Drezno (D | 2000) i CASA Vertigo, zainicjowane przez Wydział Architektury, Budownictwa i Planowania na Uniwersytecie Technicznym Eindhoven ( NL | 2009).

W 2007 roku Jan Doms otrzymał nagrodę Tilburg Modern Industrial City Prize za rolę organizatora i inicjatora sztuki, aw 2015 roku został uhonorowany nagrodą Cast Award za architekturę i urbanistykę. Był także nominowany do nagrody Dutch Steel Prize 1989 za prace stalowe, a ostatnio (2018) otrzymał nagrodę Bernardine de Neeve za dynamiczne rzeźby i spektakle.

 

 
35-lecie Galerii Wschodnia

 

Program Rezydencja Wschodnia dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi