logo

Liliana Orbach / Dot.to.Dot

14.09-24.09.2019, otwarcie 14.09.2019 (sobota), godz. 19.00

 

Artystyczny projekt badawczy Liliany Orbach.
W 1924 roku moi dziadkowie i część ich rodziny ze strony mojego ojca wyemigrowała do Argentyny. Od tamtej pory nikt z mojej rodziny nie odwiedzał Lemberga / Lwowa / miasta Lviv w języku angielskim – trzy różne nazwy jednego miasta w Galicji, historycznego regionu Europy Wschodniej, które swego czasu leżało w granicach terytorialnych Polski, ojczyzny moich dziadków.
Niewiele wiedziałam o przywołanej okolicy i jej wyjątkowości i niewiele zadawałam o nią pytań moim dziadkom. Tym niemniej z czasem mój zapał, by odwiedzić to miasto uległ eskalacji, jednak nie miałam pojęcia, czego dokładnie chciałabym w nim szukać lub czego się o nim dowiedzieć. Wraz z początkiem 2019 roku ostatni członek mojej rodziny wywodzący się z linii dziadków został już wyłącznie słodkim i nostalgicznym wspomnieniem.
I tak oto pozostałam sama, nie mając komu zadawać pytań, pomimo szczerych chęci, by je stawiać. I tak pozostałam ze swoim zewem tego odległego kraju – przesyconego niewiadomym kraju moich korzeni.
I tak oto rozpoczęła się moja pełna fascynujących odkryć podróż. I tak oto im głębiej zanurzałam się w przeszłość moich bliskich, tym bardziej zaciekawiona i zaintrygowana stawałam się regionem i epoką obfitującą w zawiłości i luki. Pominąwszy funkcję projektu artystycznego, Dot.to.Dot przeistoczył się w wyprawę dostarczającą fascynujących odkryć, szlak usłany melancholią i nadzieją, frustracją i satysfakcją, żalem i szczęściem.
Zaproszenie do udziału w tej łódzkiej rezydencji artystycznej to dla mnie zaszczyt i przyjemność oraz cenna sposobność pogłębienia poprzez przemierzanie kulturowych ścieżek moich przodków podjętej przeze mnie kwerendy na rzecz odnalezienia stycznych pomiędzy życiem moich przodków a polską kulturą współczesną.
W pewien sposób to daje mi poczucie powrotu do domu.

 

W najbliższą sobotę (21 września) o godz. 19.00 planujemy w Galerii Wschodniej wieczór z kuchnią Liliany Orbach. Będzie wspólne gotowanie w kuchni Galerii i kolacja przy naszym kultowym stole w części wystawowej naszej rezydentki . Można przynieść własne potrawy, inspirowane przepisami rodziców i dziadków..Połączymy tradycje kuchni żydowskiej z ukraińską i polską.
Serdecznie zapraszamy!


 

Pokaz Liliany Orbach w MS2 >

Bitter-Sweet- Video art program by Dr.Liliana Orbach >

 Zadanie AIR - Rezydencje Artstyczne zostało sfinansowane z budżetu Miasta Łodzi

organizator:

współpraca:


 
 
foto©Marek Gawroński