Budowa domu to w ostatnim czasie bardzo duży wydatek. W grę wchodzi tutaj koszt działki, który szczególnie w większych miastach lub turystycznych miejscach może być bardzo wysoki. Poza tym, trzeba się liczyć z dużym kosztem materiałów budowlanych, których ceny ostatnio bardzo wzrosły. Kiedy natomiast dom już stoi, trzeba pomyśleć o jego utrzymaniu, które szczególnie zimą, w sezonie grzewczym może być bardzo wysokie. Alternatywą dla zwykłego domu murowanego może być energooszczędny dom drewniany, na którym zaoszczędzimy zarówno na etapie budowy, jak i podczas jego użytkowania. Przyjrzyjmy się kilku elementom, które sprawiają, że koszty budowy oraz utrzymania takiego domu mogą być znacznie niższe.
Domy drewniane – technika budowy
Jednym z bardzo istotnych czynników jest technika budowy drewnianych domów. Trzeba przy tym pamiętać, że dom, który ma służyć nam za schronienie i mieszkanie przez cały rok, będzie się zdecydowanie różnił od domku sezonowego, w którym być może spędzamy ciepłe letnie dni, wykorzystując w ten sposób swój urlop. Już sama logika podpowiada, że w tego rodzaju domku będzie zdecydowanie za zimno, aby przetrwać zimę, czy nawet chłodniejsze wiosenne i jesienne dni. Dlatego też technika budowy całorocznego domu drewnianego znacznie różni się od tej używanej do stawiania domków letniskowych. W grę wchodzi tutaj również czas postawienia takiego domu. O ile drewniane domki letniskowe mogą być gotowe nawet w miesiąc, o tyle na budowę całorocznego domu drewnianego trzeba przeznaczyć kilka miesięcy (co i tak jest stosunkowo krótkim okresem w porównaniu z budową domu murowanego).
Materiał na drewniany dom
Wydawałoby się, że kwestia materiału wykorzystywanego do budowy drewnianego domu jest dość oczywista i jest to po prostu drewno. Okazuje się jednak, że kwestia ta nie jest wcale taka prosta, gdyż nie każdy rodzaj drewna nadaje się do budowy domu, który ma nam służyć przez całe życie. Najlepiej do tego rodzaju budynków mieszkalnych będzie nadawało się drewno sosnowe oraz jodłowe, szczególnie to, które możemy znaleźć w południowej części Polski. Poza tym, należy pamiętać, że wilgotność drewna przeznaczonego na budowę domu może sięgać maksymalnie kilkunastu procent. Dlatego też poleca się jego użycie tuż po zamówieniu i dowiezieniu na miejsce budowy. Kolejnym krokiem będzie szybka impregnacja, tak aby wilgoć nie dostała się do wnętrza desek. Nie trzeba chyba zaznaczać, że wilgotne deszczowe dni nie są dobrym momentem na budowę drewnianego domu.
Domek drewniany całoroczny – proces budowy
Jeżeli materiał na domek jest już wybrany, a sam projekt gotowy, możemy przystępować do najważniejszego etapu, czyli samej budowy. Tutaj musimy pamiętać o kilku kwestiach. Jeżeli chcemy aby dom był energooszczędny musi on składać się przynajmniej z dwóch warstw drewna na ściany pomiędzy którymi znajdzie się izolacja. W wielu przypadkach poleca się stosowanie nawet trzech warstw desek z izolacją pomiędzy nimi. Już sam materiał jakim jest drewno posiada wysokie właściwości izolacyjne, więc jeśli położymy kilka warstw, które uzupełnimy dodatkową izolacją, powinien on skutecznie zatrzymywać ciepło wewnątrz domu. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim fundamencie oraz dachu, przez które nie będzie uciekać zgromadzone w domu ciepło. Dzięki temu nasz drewniany dom będzie w pełni energooszczędny i nawet zimą nie wydamy dużo na jego ogrzewanie, nawet jeśli będzie to dom o sporej powierzchni.
Powierzchnia domu drewnianego
Skoro już mowa o powierzchni, zastanówmy się jak wypada ona w porównaniu z domem murowanym o takich samych wymiarach zewnętrznych. Okazuje się, że dzięki cieńszym ścianom w domu drewnianym można zyskać nawet do 10% więcej powierzchni użytkowej niż w domu murowanym. Jest to bardzo duża ilość, która przy domu o powierzchni ok. 100m2 może pozwolić nam na stworzenie dodatkowego pomieszczenia o powierzchni jakichś 10 m2. Warto też zauważyć, że koszt budowy metra kwadratowego domu drewnianego może być do 10%b tańszy niż budowa metra kwadratowego w domu murowanym. Zyskujemy więc zarówno dodatkową powierzchnię, jak i oszczędzamy na budowie domu o takiej samej powierzchni.
Korzyści z budowy domku drewnianego całorocznego
Korzyści z budowy całorocznego domku drewnianego jest bardzo dużo. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jest on nieco tańszy w budowie niż dom murowany, a przy tym zapewnia nam większą powierzchnię użytkową na tej samej powierzchni budowy. Poza tym, otoczeni przez ekologiczny materiał jakim jest drewno będziemy mogli poczuć się bliżej natury. Kontakt z tym materiałem może działać uspokajająco i kojąco na naszą psychikę, co pomoże nam się zrelaksować na przykład po stresującym dniu w pracy. Z kolei olejki eteryczne zawarte w drewnie będą miały zbawienny wpływ na astmatyków, czy osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby układu oddechowego lub mające problem z płucami. W końcu, atmosfery panującej w drewnianym domu z pewnością nie da się porównać z tą panującą w domu murowanym. Sami możemy zdecydować czy będzie to jedynie nasz domek na wypady na weekend, czy też dom, w którym zamieszkamy na stałe.