Styropian (nazwa fachowa to polistyren ekspandowany EPS) to najczęściej wybierany materiał izolacyjny, stosowany w budownictwie. Jest to tworzywo sztuczne o porowatej strukturze. Otrzymywany jest poprzez spienienie granulek polistyrenu. Strukturę spienioną uzyskuje się najczęściej poprzez jednokrotne bądź wielokrotne podgrzanie granulek parą wodną. Jakie są najpopularniejsze zastosowania i rodzaje styropianu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
- Czym jest współczynnik lambda?
- Styropian grafitowy czy biały – czym się od siebie różnią?
- Jakie parametry powinien mieć styropian fasadowy?
- Styropian podłogowy – jaką powinien mieć grubość?
- Do czego wykorzystuje się styropian?
Czym jest współczynnik lambda?
Wybierając styropian, jednym z głównych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, jest współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda. Określa on zdolność styropianu do przewodzenia ciepła i mieści się w przedziale od 0,030 do 0,045 W/(m*K). Im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacja budynku. W energooszczędnym budownictwie najczęściej stosowany jest styropian z domieszką grafitu i o dużej gęstości, który charakteryzuje się niską wartością lambda.
Styropian grafitowy czy biały – czym się od siebie różnią?
Styropian grafitowy, nazywany również szarym, produkowany jest na podobnej zasadzie, co styropian biały. Zasadniczą różnicą jest dodatek grafitu, który wypływa nie tylko na zabarwienie styropianu, ale również na jego wysoki poziom termoizolacji. Styropian grafitowy charakteryzuje się niskim współczynnikiem lambda, a więc zapewnia lepsze ocieplenie domu niż styropian biały. Lepsze parametry przekładają się jednak na wyższą cenę.
Z uwagi na zróżnicowane ceny styropianu, wiele osób decyduje się zastosować typ grafitowy do ocieplenia podłóg, elewacji, dachu, piwnic, a także ocieplania fundamentów. Z kolei białe płyty styropianowe znajdą zastosowanie podczas ocieplania garażu lub budynków gospodarczych.
Jakie parametry powinien mieć styropian fasadowy?
Styropian stosowany w celu ocieplenia elewacji domu powinien posiadać odpowiednie właściwości. Produkt ten nie musi charakteryzować się bardzo wysoką odpornością na ścieranie i ściskanie, a także twardością czy grubością, ponieważ jest chroniony przez warstwę zbrojoną oraz tynk. Płyty styropianowe stosowane na elewację powinny posiadać jak najniższy współczynnik lambda, aby zapewnić odpowiedni standard ocieplenia.
Styropian podłogowy – jaką powinien mieć grubość?
Do izolacji podłóg wykorzystywana jest specjalna odmiana styropianu, która zapewnia optymalne ocieplenie posadzki. Płyty układane na podłodze powinny być odpowiedniej grubości. Wybierając styropian grafitowy, może to być 10 cm – 12 cm, a w przypadku białego produktu, zaleca się układanie płyty o grubości 15 cm – 20 cm. Zapewnia to komfort użytkowania podłogi, a dodatkowo zmniejsza straty ciepła nawet o 15-20%.
Do czego wykorzystuje się styropian?
Styropian wykorzystywany jest nie tylko w branży budowniczej, ale również gastronomicznej. Stosuje się go do produkcji jednorazowych talerzy, kubków oraz tacek, a także opakowań spożywczych, przeznaczonych do utrzymywania odpowiedniej temperatury żywności. Ponadto kulki styropianu używane są do wypełniania puf i worków sako, dzięki czemu idealnie dopasowują się one do ciała, zwiększając komfort użytkowania.
Styropian jest powszechnie stosowanym materiałem w celu izolacji akustycznej oraz cieplnej. Wykorzystuje się go również w innych branżach niż budowlana – w gastronomicznej, meblarskiej czy transportowej (do zabezpieczania przesyłek). Wybierając wysokiej jakości styropian, należy skupiać się nie tylko na atrakcyjnej cenie, ale również odpowiednich właściwościach materiału, takich jak jego grubość i wartość współczynnika lambda. W ten sposób zyskamy pewność, że zakupiony przez nas produkt spełni nasze oczekiwania.