Frezarka CNC – opis i zastosowanie

Frezarka CNC na dobre już zadomowiła się w naszych halach produkcyjnych i warsztatach, wypierając stamtąd frezarki konwencjonalne. Obrabiarka CNC jest szybsza, dokładniejsza, sama wykonuje seryjną produkcję, nie wymagając wykwalifikowanego operatora, a mnogość ułatwień w programowaniu takich, jak systemy CAM, programowanie dialogowe, materiały YouTube czy wsparcie techniczne producentów sprawiają, że frezarka CNC może być dzisiaj zaprogramowana przez każdego.

Obrabiarka CNC a konkretnie frezarka CNC, ma ogólne założenia konstrukcyjne i funkcjonalne bardzo zbliżone do maszyn konwencjonalnych – zwykle 3 osie liniowe w układzie kartezjańskim, poruszające wózki po prowadnicach i wrzeciono z obrotowym narzędziem (frezem, głowicą, wiertłem czy gwintownikiem), które usuwa ubytkowo materiał poprzez obróbkę skrawaniem. Główna różnica jest taka, że obrabiarka CNC w stosunku do swojej starszej siostry, obrabiarki konwencjonalnej, nie potrzebuje już rąk operatora, który za pomocą korb przesuwał ręcznie osie, ponieważ te rolę przejął komputer sterujący serwomotorami. Nie potrzebuje również wielostopniowej przekładni, na której ręcznie wajchami ustawialiśmy prędkość wrzeciona, bo komputer za pomocą falownika może wybrać dowolne obroty (w tym zmienne), jak też synchronizować osie liniowe z obrotem wrzeciona, co jest nieocenione przy gwintowaniu.

Mimo tego, że tania, nowa obrabiarka CNC nie jest już wielomilionowym wydatkiem i stała się bardziej dostępna (jak chociażby znany i lubiany model amerykańskiego producenta Haas – frezarka CNC MiniMill kosztuje dziś tylko 34 000eur a dystrybucją w Polsce zajmuje się największa firma w swojej branży na rynku Europy centralnej – Abplanalp Sp. z o. o.), to istnieje bardzo duży rynek obrabiarek używanych, co pozwala zarówno łatwiej rozpocząć przygodę z obróbką CNC, jak też taniej rozwinąć swój park maszynowy. Niemniej jednak zakup używanej obrabiarki, podobnie jak np. używanego samochodu, zawsze obarczony jest ryzykiem – długie godziny spędzone na dzwonieniu, szukaniu ogłoszeń i oglądaniu obrabiarek mogą zakończyć się nie znalezieniem maszyny wartej zakupu.

Tutaj z ratunkiem przychodzi portal www.obrabiarka.pl – platforma ogłoszeniowa, na której możemy znaleźć oferty sprzedaży maszyn, narzędzi i materiałów eksploatacyjnych związanych z obróbką skrawaniem. Dostępność wielu ofert oraz wygodny interfejs pozwalają szybko skontaktować się ze sprzedającymi i dopytać o ogłoszenie – niezależnie od tego, czy interesuje nas frezarka CNC czy inna obrabiarka CNC lub jej wyposażenie.