Dopłaty do węgla są jednym z tematów, który wzbudza wiele emocji. Bardzo wiele gospodarstw domowych czeka na podjęcie konkretnych decyzji w tej kwestii. Nic w tym dziwnego, gdyż węgiel od poprzedniego sezonu podrożał niemal trzykrotnie. Przekłada się to na duże trudności w jego zakupie, szczególnie przez te gospodarstwa domowe, w których pracuje tylko jedna osoba. Nie sprzyja temu również coraz wyższa inflacja, która powoduje, że stać nas na coraz mniej rzeczy. Dofinansowania do węgla są więc tematem ciągle aktualnym, który skupia wokół siebie bardzo wiele osób. Jak kwestia dopłat wygląda aktualnie i kiedy będziemy mogli liczyć na otrzymanie środków z dopłat?
Jak wyglądają dopłaty do węgla
Dopłaty do węgla były planowane już wcześniej, jednak z różnych powodów proponowany projekt nie doszedł do skutku. Tym razem, decyzje są nieco inne i wszystko wskazuje na to, że aktualny projekt dofinansowania do węgla już niebawem wejdzie w życie. Obejmuje on w zasadzie każdego, którego głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Mogą to być gospodarstwa domowe, w których używa się pieców kaflowych, kominków, kuchni węglowych, ogrzewaczy powietrza, a także kotłów węglowych i innych. Dopłaty nie są tutaj zależne od dochodu, może je więc otrzymać każdy. W praktyce jednak węgiel jako środek opałowy jest zazwyczaj używany w starszym budownictwie, więc dopłaty będą dotyczyły głównie takich domów, czy kamienic.
Kiedy możemy się spodziewać wypłaty dofinansowania
Cała kwota dofinansowania ma wynieść 3000 złotych na gospodarstwo domowe. W niektórych przypadkach, przy mniejszym dochodzie, przewidziany jest również dodatek do dofinansowania w różnych wysokościach. Na razie nie znamy konkretnego terminu, w którym będzie można rozpocząć składanie wniosków, znamy jednak końcową datę ich przyjmowania. Jest to 30 listopada 2022, a więc jeśli chcemy otrzymać dofinansowanie do węgla musimy złożyć wniosek najpóźniej do tego dnia. Sam wniosek można będzie składać osobiście lub drogą elektroniczną, na więcej szczegółów musimy jednak poczekać.