Praca opiekunki w Niemczech nie polega jedynie na długich wyjazdach. Niektórzy co prawda spędzają za granicą nawet kilka miesięcy, ale są i tacy opiekunowie, którzy wolą pracować na krótszych zleceniach. Opiekunów tych nazywa się potocznie skoczkami. Wyjeżdżają na 1,2 lub 3 tygodnie i po tym czasie zmieniają sztelę albo wracają do domu. Czy warto zostać opiekunką-skoczkiem? Przekonajmy się.
Kim jest opiekunka-skoczek pracująca w Niemczech?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, praca „skoczka” polega na krótkich wyjazdach. Zwykle trwają one kilka tygodni lub nawet kilka dni. Opiekunów, którzy decydują się na taki tryb pracy w Niemczech, możemy podzielić na:
- osoby, które nie chcą opuszczać domu rodzinnego na dług Dla nich praca w opiece w Niemczech jest sposobem na dorobek i podreperowanie domowego budżetu. Tacy opiekunowie z reguły decydują się na wyjazd wtedy, gdy nagle pojawi się większy wydatek. Są to doświadczeni pracownicy. Szybko i sprawnie adaptują się do nowych warunków, często podróżują własnym samochodem. Śmiało można stwierdzić, że „żyją na walizkach” – w każdej chwili są gotowi do wyjazdu;
- opiekunki, które posiadają swoje stałe zlecenie i zmienniczkę, która przyjeżdża na sztelę co dwa lub 3 miesiące. Oprócz tego w wolnym czasie chętnie podejmują pracę na innych zleceniach, żeby sobie dorobić;
- osoby pracujące w charakterze „skoczków”, nie wiedzące, że nimi są. Chodzi tu przede wszystkim o nauczycieli, pielęgniarki, pedagogów. Mówiąc krótko – o wszystkich, którzy w czasie urlopu szukają dodatkowego zarobku. Mimo tego, że mogą wyjeżdżać na krótko, agencje bardzo sobie ich cenią. Są bowiem gotowi do pracy także w „trudnych” okresach, jak letnie wakacje, Boże Narodzenie lub Wielkanoc, kiedy potrzebne jest zastępstwo za stałe opiekunki.
Praca w opiece w Niemczech w charakterze skoczka
Kto może pracować jako opiekunka-skoczek? To dobre rozwiązanie dla osób elastycznych, które prędko przystosowują się do nowego środowiska i warunków pracy. Sprawdzą się tutaj te opiekunki, które mają już doświadczenie w pracy z seniorami. Zdążyły bowiem dobrze poznać charakter zawodu i są gotowe na wyzwania. Zdarza się jednak, że z tego typu ofert pracy w opiece w Niemczech korzystają też osoby początkujące. To dla nich doskonały sposób, by przekonać się, czy zawód opiekunki będzie im pasował.
Opiekunka-skoczek powinna być otwarta, lubiąca nowe wyzwania i różnorodność. Przyda się też umiejętność szybkiego nawiązywania relacji z podopiecznym. Na krótkim zleceniu jest mniej czasu na to, by lepiej poznać seniora.
Czy warto pracować w niemieckiej opiece jako skoczek?
Główną zaletą pracy jako opiekunka w Niemczech na parotygodniowych zleceniach jest krótki czas pobytu poza domem i możliwość wyboru terminu wyjazdu. Dlatego na tego typu zatrudnienie często decydują się rodzice małych dzieci. Cenią sobie sporą elastyczność pracy i możliwość „skakania” z jednego zlecenia na drugie. W ten sposób mogą zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Inna zaleta pracy opiekunki-skoczka to możliwość szybkiego i atrakcyjnego zarobku. Na dodatek, wyjeżdżając chociażby na 2-3 tygodnie, zyskujemy szansę na poznanie nowych ludzi, miejsc i zwyczajów. A jeżeli rodzina będzie z nas zadowolona, być może zaproponuje nam stałe zlecenie.
Jeżeli chcesz sprawdzić się w charakterze opiekunki-skoczka, zapraszamy do kontaktu z Agencją Veritas. Mamy również oferty pracy na stałych zleceniach. Powiedz nam, w jakim trybie chcesz pracować, a z pewnością znajdziemy dla Ciebie sztelę.
Sprawdź: Praca w Niemczech opieka.