Pod względem administracyjnym Bieszczady zajmują powierzchnię 2 100 km kwadratowych i obejmują obszar od dolin rzek Osławy i Osławicy po dolinę górnego Sanu – Sanok, Solina, Ustrzyki Dolne, Komańcza, Cisna, Wetlina i Ustrzyki Górne. Region cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest chętnie odwiedzany przez wielbicieli pieszych wędrówek. Turyści mają okazję poznać unikatową przyrodę, wspinając się na ciąg najwyższych bieszczadzkich szczytów: grzbiet Bukowego Berda, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Smerek. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z góry widać nawet ukraińską część Bieszczad!
Co wyróżnia Bieszczady?
Czyste powietrze, niesamowite widoki i świetny klimat przyciąga w te strony wielu turystów. Nie tylko natura jest wyjątkowa, ale warto poznać również kulturę i kuchnię regionalną w karczmach oraz zajazdach słynących z gościnności. Baza turystyczna stwarza dogodne możliwości zasmakowania w lokalnych specjałach. Na odpoczynek można wybrać schroniska w Bieszczadach, które słyną z niepowtarzalnego uroku. Zapewniają one noclegi i atmosferę, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu! Zatrzymanie się w schronisku stwarza najlepszą okazję do przebywania przez całą dobę blisko natury i odetchnięcie od zgiełku miasta. Przyroda jest właśnie tym, co wyróżnia Bieszczady spośród innych regionów.
Bieszczadzkie połoniny
Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, które są częścią Karpat Wschodnich. Szczytowe partie gór zajmują słynne połoniny, choć góry zaliczane są do pasma Beskidów Lesistych. Zdecydowanym wyróżnikiem jest wyjątkowy układ roślinności. W Bieszczadach wyróżnić można trzy piętra roślinne: pierwsze piętro to pogórza, czyli doliny sięgające do około 700 – 800 m n.p.m. Drugie to piętro regla dolnego sięgające do wysokości około 1 150 m n.p.m. Najwyższe piętro połonin rozciąga się od górnej granicy lasu po najwyższe szczyty, stwarzając możliwość obserwacji sąsiednich szczytów. W Polsce połonina jest najczęściej kojarzona z Bieszczadami. Jest to lokalna nazwa terenów wykształconych ponad granicą lasu w całych Karpatach Wschodnich.
Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Wielu turystów wybiera się w Bieszczady po to, aby odpocząć, zrelaksować się i odetchnąć od głośnego, zatłoczonego miasta. Bieszczady to idealne miejsce na ucieczkę od wszystkiego i zaszycie się gdzieś daleko od zgiełku. Na pewno warto wybrać się na wycieczkę w góry jednym z wielu szlaków turystycznych. Najwyżej położonym punktem jest Tarnica, która ma wysokość 1 405 m n.p.m. Wejście na szczyt pasma jest okazją do podziwiania pięknej panoramy. Region ma wiele atrakcji turystycznych, które można podziwiać pieszo lub przemieszczając się bieszczadzkimi drezynami rowerowymi po torach kolejowych.
Część turystów, podczas wycieczek decyduje się na nocleg z dala od miasta. Warto sprawdzić, które schroniska w Bieszczadach są najpopularniejsze i znaleźć sobie dogodną bazę wypadową blisko szlaków turystycznych. Można nawet przenocować w bacówce zlokalizowanej na terenie parku narodowego i przeżyć prawdziwą przygodę w Bieszczadach!