Czy praca programisty to coś dla ciebie

Wokół pracy w charakterze programisty narosło całe morze różnych teorii i stereotypów. Niektóre z nich mają coś z prawdy, inne są całkiem bezzasadne. Tak czy inaczej, całe to zamieszanie wokół tego zawodu sprawiło, że niejeden poważnie myśli o nauce w tym kierunku i podjęciu się pracy w tym zawodzie. Nawet osoby, które już skończyły edukację myślą nieraz o przekwalifikowaniu i zostaniu właśnie programistą. Zanim jednak to nastąpi, warto zadać sobie proste, ale jakże ważne pytanie: Czy praca programisty to coś w czym faktycznie się odnajdę?

Czy praca programisty jest dla każdego

Od razu możemy sobie jasno powiedzieć, że praca w charakterze programisty nie jest dla każdego. Nie każdy może zostać prawnikiem, lekarzem, czy księgowym i podobnie nie każdy może zostać programistą. Jeżeli jednak poważnie zastanawiasz się nad tą możliwością, musisz być świadomy kilku faktów. Po pierwsze, praca programisty wymaga ciągłej nauki i doskonalenia się. Jeśli chcesz poświęcić tylko pewien czas na naukę, a potem tylko pracować, to ta praca nie jest dla ciebie. Żeby być dobrym programistom, musisz zdobywać wiedzę nieustannie, a więc musisz niemal codziennie poświęcać czas na poznawanie nowych technik i możliwości.

Czym się wyróżnia dobry programista

Dobry programista to taki, który nigdy się nie poddaje. Nie wie on wszystkiego, bo jest to praktycznie niemożliwe, ale próbuje nowych rozwiązań, szuka różnych możliwości i nie rezygnuje z przydzielonego mu zadania. To także osoba, która jest systematyczna i zdyscyplinowana. Potrafi pracować, nawet kiedy nikt nad nią nie stoi i wie, że jeśli musi skończyć dany projekt w określonym terminie, to będzie on skończony na czas. Poza tym, większość programistów to osoby, które pracują w zespole, potrzebne są więc chociaż podstawowe umiejętności dogadywania się z innymi członkami zespołu.