Jak oszczędzać pieniądze? Proste sposoby

Każdemu z nas z pewnością chociaż raz w życiu zdarzył się niespodziewany wydatek. Stłuczka parkingowa, choroba, awaria instalacji grzewczej w domu, to wszystko wymaga natychmiastowej naprawy. Jest dobrze, jeżeli posiadamy odłożone środki na koncie. Jeżeli nie, to mamy spory problem. Jak więc nie dać się zaskoczyć życiowym sytuacjom? Odpowiedź jest prosta – oszczędzając.

Poniżej przedstawimy proste sposoby na oszczędzanie, które każdy z nas może niemal od zaraz wdrożyć w swoje życie. Wybierz punkty, które najbardziej Ci odpowiadają i zacznij oszczędzać już dzisiaj.

Na zakupy tylko z listą

Lista zakupów przygotowana przed pójściem do supermarketu pozwala zaoszczędzić wiele środków. Kupujemy tylko to, czego potrzebujemy, bez obaw o spontaniczne sięganie po produkty, których tak naprawdę nie potrzebujemy.

Planowanie wydatków

Dobrym pomysłem jest stworzenie tygodniowego, miesięcznego i rocznego planu wydatków. Wówczas jesteśmy przygotowani na wszelkie ewentualności i mamy pełną kontrolę nad finansami. Oczywiście musimy wziąć także pod uwagę ważną kwestię, jaką są nieprzewidziane wydatki. Jeżeli z dużym wyprzedzeniem będziemy planowali takie rzeczy jak wakacje, wyprawka szkolna, nowa odzież itp. z pewnością uda nam się na tyle cele wcześniej zaoszczędzić.

Przejrzyj wszystkie inne produkty finansowe

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których mamy niepotrzebne produkty bankowe. Karta kredytowa, która nie była używana, dodatkowe ubezpieczenie czy konto osobiste w różnych bankach? Ogranicz takie rzeczy do minimum, a zyskasz przynajmniej kilkaset złotych rocznie.

Dodatkowo sprawdź swoje ubezpieczenie samochodu oraz mieszkania. Na rynku dostępne są liczne porównywarki ubezpieczeń, dzięki czemu możesz zaoszczędzić kilkaset złotych w skali roku.

Telefon, internet i telewizja

Jeżeli jesteśmy związani z naszym operatorem od dłuższego czasu i współpraca układa się pomyślnie, często nie patrzymy na inne oferty. To błąd, ponieważ cały czas powstają korzystniejsze usługi np. produkty 3w1. Sprawdź, czy nie przepłacasz.

Na wakacje po sezonie

Nie od dzisiaj wiadomo, że wybranie się na wakacje po sezonie generuje bardzo duże oszczędności. Czasami w Twoim portfelu może zostać nawet 50 % środków, które przeznaczyłbyś na wakacje podczas sezonu.

Świnka-skarbonka

To bardzo stary, lecz dalej aktualny sposób na oszczędzanie. Cyklicznie wrzucaj do nie drobne, a po pewnym czasie ciesz się niezłą sumką, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel.