Jak przygotować się do kredytu hipotecznego w 2024 roku?

Przeciętnie zarabiający Polak raczej nie jest w stanie pozwolić sobie na kupno mieszkania lub domu bez kredytu hipotecznego. Choć zarobki są coraz wyższe, trudno jest zgromadzić wystarczające środki na zakup nieruchomości kosztującej kilkaset tysięcy złotych. Z każdym kolejnym miesiącem przybywa wnioskujących o kredyt, jednak nie każdemu udaje się go dostać. Warto więc starannie przygotować się do tego procesu, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania.

Zbuduj odpowiednią zdolność kredytową

 

Zakup nieruchomości to poważna decyzja finansowa, zwłaszcza gdy planujemy wziąć w tym celu kredyt hipoteczny w banku. Aby go uzyskać, trzeba mieć zdolność kredytową. Jest to kluczowy czynnik, który decyduje o przyznaniu finansowania i należy o tym pamiętać jeszcze przed złożeniem wniosku. Analiza zdolności kredytowej to nic innego, jak ocena naszej wiarygodności jako kredytobiorcy. Bank, pożyczając klientowi pieniądze, narażony jest na ponoszenie ryzyka dotyczącego możliwości niespłacenia kredytu. Zrozumiałym jest więc, że będzie chciał się przed tym ryzykiem zabezpieczyć, sprawdzając dokładnie sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. Badając zdolność kredytową, instytucja finansowa określa w ten sposób, jaka może być maksymalna wysokość zobowiązania, którą klient będzie w stanie spłacić. W trakcie weryfikacji zdolności kredytowej pod uwagę brane są przede wszystkim: miesięczne dochody i rodzaj umowy zawodowej, codzienne wydatki i inne zobowiązania finansowe, liczba osób na utrzymaniu, historia klienta w Biurze Informacji Kredytowej (czyli tzw. BIK), a także wiek kredytobiorcy. Podczas ubiegania się o kredyt na mieszkanie warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który wesprze Cię na każdym etapie procesu kredytowego i podpowie, jak możesz poprawić swoją zdolność kredytową: creditspace.pl/kredyt-na-mieszkanie/.

 

Zapewnij sobie odpowiedni wkład własny

 

Kolejnym z warunków uzyskania kredytu hipotecznego na nieruchomość jest wkład własny do kredytu. Banki standardowo wymagają zgromadzenia środków na pokrycie co najmniej 20% wartości nieruchomości finansowanej kredytem. Wynika to z zapisów znowelizowanej Rekomendacji S, która została wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w czerwcu 2023 roku. Nie wszyscy pamiętają, że wysokość wkładu własnego ma bezpośredni wpływ na warunki kredytu w poszczególnych bankach. Istnieją również instytucje, które pozwalają na uzyskanie kredytu nawet przy 10-procentowym wkładzie własnym, dając dostęp finansowania większej liczbie zainteresowanych. Warto zauważyć, że im wyższy wkład, tym mniejsza kwota kredytu i jego kosztów. Korzyścią z dużego wkładu własnego może być m.in. skrócenie okresu spłaty zobowiązania, co przekłada się na niższe koszty związane z odsetkami. Co istotne, wkład własny na mieszkanie przy kredycie hipotecznym nie musi być wnoszony w gotówce. Instytucje kredytujące akceptują także wkład w formie innej nieruchomości – mieszkania lub gruntu. Mogą to być również środki zgromadzone w ramach IKE lub IKZE.

 

Porównaj oferty banków

 

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe, które zazwyczaj towarzyszy nam przez wiele lat. Niezależnie od wybranej kwoty, kredyt znacznie obciąża domowy budżet, wpływając na naszą zdolność do dysponowania środkami przez długi czas. Dlatego warto poświęcić chwilę i dokładnie porównać oferty poszczególnych instytucji, ponieważ proponowane warunki kredytowe mogą różnić się między sobą wieloma parametrami. Aby wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i możliwości, możemy stworzyć swój własny kalkulator kredytu hipotecznego 2024. To rzetelne i precyzyjne narzędzie online, dzięki któremu wygenerujemy aktualne porównanie ofert i stworzymy swój indywidualny ranking kredytów hipotecznych. Korzystając z bezpłatnego kalkulatora kredytów, będziemy mogli łatwiej i szybciej podjąć decyzję, w jakim banku wziąć kredyt na mieszkanie w 2024 roku.