Jaki aparat słuchowy wybrać?

Aparaty słuchowe występują dziś w bardzo wielu rozmaitych wariantach. Dzięki temu, można bez trudu znaleźć i dopasować urządzenie do każdej wady słuchu. Jak to zrobić? Jak wybrać najlepszy model dla siebie?

Jaki aparat słuchowy będzie najlepszy dla Ciebie?

Aby wybrać odpowiedni model tego urządzenia, należy w pierwszej kolejności określić rodzaj, a także stopień Twojego ubytku słuchu. W tym celu należy się wybrać do specjalisty audiologa lub otolaryngologa. Przy pomocy nowoczesnych badań można nawet ustalić dokładną jego lokalizację – np. wykonując badanie słuchu BERA.

Kolejnym ważnym etapem jest przeprowadzenie wywiadu, w wyniku którego specjalista zgromadzi jak najwięcej przydatnych informacji – jakże pomocnych w wyborze najlepszego modelu dla Ciebie.

  • Twój tryb życia – czy jesteś domatorem, czy może lubisz podróżować i przebywać ciągle w nowych miejscach
  • Czy często prowadzisz rozmowy telefoniczne
  • Czy oglądasz dużo telewizji
  • Czy lubisz słuchać muzyki

Ma to na celu ustalenie, jakiego typu dźwięki towarzyszą Ci każdego dnia. Podane informacje pozwolą na wybranie już kilku modeli, które sprawdzą się u Ciebie najlepiej. Następnie, spośród dostępnych opcji, wybierane jest urządzenie, które będzie Ci najbardziej odpowiadało pod względem codziennej obsługi. Na rynku mamy coraz więcej nowoczesnych modeli, które można obsługiwać zdalnie, z poziomu specjalnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Jednak nie każdy radzi sobie z tego rodzaju technologią – np. osoby starsze częściej preferują rozwiązania tradycyjne.

Więcej na: www.acustic.pl

O czym warto pamiętać przy wyborze aparatu?

Poszczególne modele aparatów słuchowych różnią się między sobą nie tylko miejscem noszenia, ale też np. celą. Urządzenia wewnątrzuszne są przeważnie droższe od modeli zausznych zakładanych za małżowinę. Każdy aparat słuchowy posiada jednak baterie, które cyklicznie należy wymieniać, a także akumulatory, które trzeba naładować. Różne modele wiążą się z różnym poziomem komfortu dla użytkownika – należy wziąć pod uwagę, co najlepiej sprawdzi się u Ciebie. Najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie kilku modeli, zanim zdecydujesz się na jeden.

Kiedy już zdecydujesz, jaki aparat słuchowy będzie najlepszy i najwygodniejszy dla Ciebie, protetyk dopasuje obudowę urządzenia do Twojej anatomii. Wykona w tym celu dokładny odlew Twojego ucha, aby na tej podstawie powstała wkładka uszna – cały proces trwa kilka dni. Gdy aparat zostanie już wykonany, musi zostać odpowiednio skalibrowany, aby wszystkie ustawienia jak najlepiej dopasować do Twoich potrzeb. Gotowe!