Kardynał Schönborn nawołuje do zacieśnienia więzi między Europą Wschodnią a Zachodnią w kontekście chrześcijaństwa

Christoph Schönborn, kardynał, wyraził swój apel, aby budować trwalsze więzi pomiędzy Wschodnią a Zachodnią Europą, oraz wzmocnić relacje pomiędzy chrześcijanami z tych regionów. Ten odwołujący się ze stanowiska emerytowanego arcybiskupa Wiednia, w swoim regularnym piątkowym felietonie opublikowanym w bezpłatnej wiedeńskiej gazecie „Heute”, odwołał się do postaci dwóch apostołów słowiańskich – Cyryla i Metodego. Są oni uznawani za świętych patronów Europy, a ich święto obchodzi Kościół 14 lutego.

Kardynał Schönborn podkreślił, że „Wschód i Zachód przez wiele lat były przyczyną wielu konfliktów i wojen. Cyryl i Metody zawsze dążący do budowy mostu między tymi dwiema stronami. Ileż to jest potrzebne teraz!”

Cyryl (826/827-869) i Metody (ok. 815-885), byli bizantyjskimi naukowcami i duchownymi, którzy ewangelizowali słowiańskie plemiona w ich własnym języku już w IX wieku. Działając „ekumenicznie”, byli wierni zarówno tradycji łacińskiej, jak i bizantyjskiej, czyli zarówno zachodniej, jak i wschodniej. Pracowali w czasach, gdy chrześcijanie na Wschodzie i Zachodzie wciąż stanowili jeden Kościół.

W swoim felietonie kardynał Schönborn przypomniał także, że cyrylica – rodzaj pisma nazwany na cześć Cyryla, jest nadal szeroko stosowane w krajach, które zostały nawrócone na chrześcijaństwo przez tych dwóch braci. Należą do nich Ukraina, Rosja, Bułgaria i Serbia. Od tamtych czasów Europa ukształtowała się pod wpływem dwóch odmian chrześcijaństwa: prawosławia na Wschodzie i tradycji łacińskiej na Zachodzie. „Początkowo były one jednością” – zauważył emerytowany arcybiskup Wiednia.