Klucz udarowy znajduje swoje zastosowanie w profesjonalnych warsztatach oraz do użytku domowego. Na rynku można znaleźć dwa typy takich narzędzi, czyli klucze udarowe elektryczne i pneumatyczne. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.
Klucz udarowy — jaki wybrać?
Klucz udarowy wielu osobom może kojarzyć się z warsztatami wulkanizacyjnymi. Takie stwierdzenie może być prawdą, jednak taki klucz posiada też inne zastosowania. Klucze udarowe można użyć do wkręcania oraz przykręcania śrub w miejscach, które są łatwo dostępne, ich dużą zaletą jest to, że nie trzeba używać dużej siły ich użycia. Takie klucze świetnie sprawdzą się w domu, kiedy chcemy wymienić koła.
Wybierając klucz udarowy, należy kierować się kilkoma aspektami. Na pewno ważne jest to, jakie będzie miał przeznaczenie. Czy będzie używany codziennie, czy sporadycznie? Należy skupić się na indywidualnych potrzebach. Poza tym warto rozważyć, na jakie produkty danego producenta warto postawić.
Rodzaje kluczy udarowych?
Są dwa rodzaje kluczy, czyli klucz udarowy elektryczny i klucz udarowy pneumatyczny. Pierwszy rodzaj kluczy jest idealny do stosowania w domowych warunkach. Klucze udarowe elektryczne zasilane są prądem sieciowym, co oznacza, że są one zawsze gotowe do działania. Poza tym nie wymagają one dodatkowych urządzeń czy instalacji. Dobry klucz będzie niezawodny na co dzień. Do takich kluczy często zalicza się też akumulatorowe klucze udarowe.
Z kolei klucz udarowy pneumatyczny zasilany jest sprężonym powietrzem. Są to urządzenia, które świetnie sprawdzą się w profesjonalnych warsztatach. W takie narzędzia wyposażony jest sklep z częściami samochodowymi. Dobrze też pamiętać, że nie zawsze najniższa cena produktu będzie najlepszym wyborem.
Na jakiej zasadzie działa klucz udarowy?
Każdy mechanik chciałby mieć dobry sprzęt, dzięki któremu będzie w stanie bezproblemowo odkręcić wszystkie śrubki. Klucz udarowy daje radę z zabezpieczonymi śrubami. Jak wskazuje nazwa, taki klucz może przy pomocy uderzenia poradzić sobie ze śrubkami. Z jego pomocą oraz siłą można szybko odkręcić różnego rodzaju nakrętki. Klucze wywierają maksymalny moment obrotowy, dzięki któremu można pozbyć się nakrętki. Głowica tego narzędzia uderza z dużą szybkością oraz regularnością. Pozwala to na delikatne poluzowanie.
Takie uderzania pomagają też radzić sobie z rdzą, która mogła się w tym czasie rozwinąć. Najlepsze klucze udarowe z pewnością przydadzą się w wielu sytuacjach. Przy okazji tego typu zakupów warto zajrzeć też na sprzedaż części samochodowych.