Migrena jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym objawiającym się głównie atakami silnych bólów głowy, z towarzyszącymi nudnościami oraz zwiększoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne.
Pochodzenie bólów migrenowych
U pacjentów stwierdza się zwykle dysfunkcję neuropsychologiczną, a czasami dochodzi do wystąpienia przemijających neurologicznych objawów ogniskowych. W ostrej migrenie charakterystyczne objawy kliniczne są bardzo podobne, co jest uwarunkowane między mechanizmami leżącymi u ich podstawy. Wiele badań wskazuje na nadmierną reaktywność ośrodkowego układu nerwowego oraz nieprawidłowe działanie układu autonomicznego ( nadmierna reaktywność układu współczulnego). Migrena nie jest chorobą ograniczającą się do samych ataków bólu. Wielu pacjentów zgłasza także wyczerpanie również między napadami. Skarżą się oni na upośledzenie codziennego funkcjonowania w najważniejszych obszarach życia (występuje na przykład obniżenie nastroju lub depresja).
W obecnych czasach mamy coraz więcej pacjentów z bólami głowy, mogą to być bóle pochodzące z nadmiernego napięcia mięśni, wywołane przewlekłym stresem (napięciowe bóle głowy) oraz bóle wywołane przez nadmierną aktywność układu autonomicznego lub ośrodkowego. Ból migrenowy lokalizuje się najczęściej w okolicy czołowo-skroniowej. Natomiast bóle napięciowe mogą zaczynać się od okolicy potylicznej. Dane na temat anatomicznej struktury odpowiedzialnej za początek powstawania bólu są ograniczone — częściowo z powodu bliskiego połączenia szyjnych włókien aferentnych i neuronów nerwu trójdzielnego (tzw. kompleks szyjno-trójdzielny).
Najczęściej występującym podtypem bólu migrenowego jest migrena bez aury. Jest to przewlekła choroba objawiająca się atakami bólu głowy trwającymi 4–72 godzin. Ból lokalizuje się jednostronnie, jest pulsujący (pacjent może odczuwać tętnienie zgodne z biciem serca, zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku), o umiarkowanym lub znacznym natężeniu. Nasila się w trakcie rutynowej aktywności fizycznej, towarzyszą mu nudności, fotofobia i fonofobia.
Natomiast migrena z aurą charakteryzuje się pojawieniem objawów ogniskowych (zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia, motoryki, mowy lub objawy z pnia mózgu ). Każdy z tych objawów trwa krócej niż 60 minut. Aura pojawia się zazwyczaj tuż przed lub łącznie z bólem głowy.
Wyróżnia się 5 faz napadu migrenowego bólu głowy : fazę zwiastunów, aurę, fazę bólu głowy , fazę ustępowania bólu i fazę po napadową. Jednak nie zawsze wszystkie fazy występują w trakcie napadu, a także, z wyjątkiem aury, nie można wyraźnie określić granic między poszczególnymi stadiami.
Większość pacjentów jest w stanie przewidzieć napad bólu głowy , ponieważ doświadcza tzw. Fazy zwiastunów kilka godzin lub dni przed jego wystąpieniem. Do objawów , które się pojawiają należą: sztywność karku, pobudzenie, nerwowość, nawracające ziewanie, zmiana odżywiania (zachcianki na różne potrawy, słodycze). Mogą pojawiać się nudności, fotofobia, fonofobia oraz zaburzenia czucia skóry głowy jeszcze przed wystąpieniem bólu głowy.
Jakie są naturalne (niefarmakologiczne) sposoby walki z migreną ?
Niewątpliwym plusem terapii niefarmakologicznych jest fakt, że pacjent może aktywnie uczestniczyć w terapii i wpływać na swój powrót do zdrowia. Ważnym postępowaniem warunkującym poprawę jest przedyskutowanie z pacjentem wprowadzenia zmian w trybie życia , polegającym na przykład na unikaniu czynników wywołujących napady bólu. Drugim ważnym czynnikiem jest poprawa jakości i ilości snu. Czynnikami, które mogą nasilać napady bólu są : za duża ekspozycja oczu na światło niebieskie, które emitują monitory, telefony lub telewizory; stres, który powoduje napięcia mięśniowe; mała aktywność ruchowa; kontakty społeczne (złe relacje z rodziną lub za mało kontaktu z rodzina i przyjaciółmi) ; zaburzenia odżywiania;
Podczas terapii migreny, u pacjentów można zastosować terapię uważności, medytację lub ćwiczenia fizyczne np. jogę lub pilates. Można też korzystać z usług fizjoterapeutycznych. Fizjoterapeuta dostosuje terapię do pacjenta, formami terapii jakie zastosuje to na przykład masaż, neuromobilizacja, terapia czaszkowo-krzyżowa, techniki osteopatyczne lub neurostymulacja.
Ta ostatnia terapia, wykorzystuje na przykład nowoczesną metodę terapii z wykorzystaniem impulsu elektrycznego – SCENAR.
Scenar działa na organizm na zasadzie biofeedbacku co oznacza, że wysyłając sygnał dostaje od razu informację zwrotną, w którym miejscu występuje problem bólowy. Technologia SCENAR pozwala na terapię zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego. Skuteczność wykazano nawet w bardzo silnych bólach jak np. bóle migrenowe, porodowe. Podczas leczenia migreny neurostymulacją wykorzystujemy dodatkowe akcesoria takie jak, elektrody okulistyczne stymulując nerwy czaszkowe w okolicy oka oraz elektrody grzebieniowe, które stosowane są do stymulacji tkanek w obrębie głowy. Neurostymulacja uaktywnia również w organizmie naturalne sposoby samoleczenia. Jednym z hormonów, które w naturalny sposób zmniejszają odczuwanie bólu są endorfiny, zwane inaczej hormonami szczęścia. Neurostymulacja polecana jest przede wszystkim dla pacjentów z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, którym towarzyszą objawy bólowe. Zdecydowanie pozwala na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie spożywania szkodliwych leków przeciwbólowych.