Niemieckie ciągniki – popularne modele, najczęstsze usterki

Niemiecka technologia kojarzy się z niezawodnością i świetną jakością – i w przypadku maszyn rolniczych są to skojarzenia jak najbardziej słuszne. Po kilkudziesięciu latach korzystania niemal wyłącznie z urządzeń produkcji radzieckiej i państw satelickich ZSRR, w latach 90. rolnicy zaczęli chętniej eksperymentować z zachodnimi technologiami. Jednych przekonał rozmach i wyjątkowy komfort amerykańskich ciągników, inni podeszli do zagadnienia przede wszystkim praktycznie, wybierając modele niemieckie. Do dziś traktory niemieckich marek są często spotykane w polskich gospodarstwach. O tym, że spisują się świetnie, najlepiej świadczy ciągłe zapotrzebowanie na części zamienne do starszych egzemplarzy, jak i dobre wyniki finansowe firm, sprzedających nowe maszyny. Które niemieckie ciągniki są u nas najpopularniejsze i jakie usterki są typowe dla poszczególnych marek?

Deutz-Fahr – firma z tradycjami

Podwójna nazwa firmy jest wynikiem fuzji dwóch przedsiębiorstw. Założona w 1864 r. firma Deutz zajmowała się produkcją silników spalinowych. O 6 lat młodsza firma Fahr od początku koncentrowała się na początku na handlu. Oba przedsiębiorstwa miały ogromny potencjał. Założyciel Deutz – Nikolaus Otto – przeszedł do historii jako wynalazca czterosuwowego silnika spalinowego. Do połączenia obu firm doszło w 1961 r. Głównym obszarem działania nowego podmiotu stała się konstrukcja maszyn rolniczych.

Deutz-Fahr ma na koncie kilka kultowych modeli. Produkowany od 1968 r. ciągnik Deutz 06 sprzedał się w oszałamiającej ilości 380 tys. egzemplarzy. W 1978 r. zadebiutowały ciągniki Deutz-DX dysponujące mocą nawet do 200 KM i napędem na cztery koła. Od 1989 r. serca rolników skradł ciągnik Agrostar, odznaczający się świetnie wyciszoną kabiną – po raz pierwszy pomyślano nie tylko o efektywności pracy, ale i o komforcie operatora. Firma szybko zdobyła międzynarodową sławę i już w 1992 r. świętowała zjazd z taśmy milionowego ciągnika.

Obecnie Deutz-Fahr jest częścią niemiecko-włoskiego koncernu SDF, który kontynuuje tradycje i nadal koncentruje się na produkcji pojazdów i maszyn rolniczych.

Maszyny Deutz-Fahr cieszą się opinią trwałych i rzadko ulegających awariom. Do najczęściej występujących, poważnych usterek, należy zużywanie się piast i pierścieni. W starszych modelach może szwankować chłodnica, pompa wody czy rozrusznik. Wszystkie te części kupisz na https://www.blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow/deutz/.

 

Claas – stabilna jakość

Firma Claas jest obecna na rynku od 1913 r. To największy producent maszyn żniwnych w Europie i jedno z kluczowych przedsiębiorstw z obszaru technologii rolniczych na świecie. W niektórych krajach maszyny Claas sprzedawane są pod nazwą Cat, więc w polskich gospodarstwach okazjonalnie spotykamy się również z takim oznaczeniem – gdy pojazd pochodzi z importu.

Claas była jedną z firm, które umożliwiły podniesienie się niemieckiej gospodarki po przegranej II wojnie światowej. Już w 1946 r. zdecydowała się na wprowadzenie do oferty samojezdnych kombajnów zbożowych, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Od lat 60. rozpoczęła się światowa ekspansja przedsiębiorstwa. Od tej pory Class stał się pionierem rolniczych innowacji, wśród których warto wymienić choćby prasę rolującą, sieczkarnię samobieżną czy prasę do kostek wielkogabarytowych. W 1994 r. zadebiutował system wsparcia rolników AGROCOM, oparty na satelitach. Od 2003 r. firma skoncentrowała się również na ciągnikach – Claas stał się wówczas większościowym wspólnikiem fabryki Renault Agriculture, specjalizującej się w produkcji traktorów.

Claas kojarzy się przede wszystkim z niezawodnością. Do najczęstszych awarii ciągników tej firmy należą te związane ze sprzęgłem, wymianie może także wymagać termostat i czujnik temperatury chłodnicy. Te i inne części zamówisz wygodnie ze strony https://www.blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow/renaultclaas/.

 

Fendt – niemiecka technologia z amerykańskim paszportem

Firma Fendt już za kilka lat będzie świętować stulecie istnienia. Obecnie jest ona częścią amerykańskiego przedsiębiorstwa produkującego maszyny rolnicze AGCO Corporation. Od samego początku Fendt koncentrował się na ciągnikach, dzięki czemu można mówić, że osiągnął w tym temacie poziom bliski perfekcji.

Poważne usterki w traktorach Fendt zdarzają się bardzo rzadko. W starszych egzemplarzach szwankować może wirnik wentylatora, łożyska i przeguby. Wysokiej jakości części zamienne do Fendt znajdziesz w sklepie internetowym z asortymentem dla rolników: blaut-rol.pl/czesci-do-ciagnikow.