Rozmiar penisa jest jednym z atrybutów, które często warunkują męskie samopoczucie i pewność siebie. W wielu przypadkach wpływa też znacząco na relację z partnerką i satysfakcję seksualną, a przez to na zadowolenie z życia osobistego i uczuciowego. Co zrobić, gdy narząd w subiektywnym odczuciu jest za mały? O ile można powiększyć członka operacyjnie? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł.
Wskazania do powiększania penisa
Duży lub mały penis to pojęcia, które każdy może rozumieć na swój sposób. Statystycznie przeciętna długość męskiego członka w stanie spoczynku wynosi 8-10 centymetrów, natomiast we wzwodzie – 13-14 centymetrów. Takie wymiary narządu to mediana wynikająca z badań przeprowadzanych na mieszkańcach Europy (na innych szerokościach geograficznych statystyki mogą kształtować się inaczej).
Subiektywne odczucia na temat wielkości własnego przyrodzenia lub przyrodzenia partnera mogą wykraczać poza kategorie normy czy zdrowia. W związku z tym operacje powiększania członka często wykonywane są z powodów estetycznych lub związanych z samooceną pacjenta. Znacznie rzadziej przeprowadza się je z powodów medycznych.
Wskazaniem do powiększenia penisa może być jego uprzedni uraz lub uszkodzenie, powstałe np. w wyniku wypadku. W takich sytuacjach niekiedy wykonuje się operację w celu przywrócenia funkcji narządu, w tym m.in. jego sprawności seksualnej.
Istnieje też zaburzenie rozwojowe nazywane mikropenisem, które objawia się znacznie mniejszą w stosunku do przeciętnej długością członka w stanie wzwodu. Mikropenis diagnozowany jest u mężczyzn, których prącie po osiągnięciu pełnej erekcji mierzy maksymalnie około 6-7 cm. Zdarza się to rzadko, a duży odsetek takich przypadków jest spowodowany zaburzeniami w obrębie gospodarki hormonalnej.
Metody powiększania członka
W gabinetach medycyny estetycznej, takich jak Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy, powiększanie członka przeprowadza się na drodze dwóch typów zabiegów. Jednym z nich jest ostrzykiwanie narządu kwasem hialuronowym, zaś drugim – iniekcja autologicznej tkanki tłuszczowej.
W pierwszym przypadku do przestrzeni nad powięzią głęboką członka wprowadzany jest preparat, którego skład jest zbliżony do kwasu hialuronowego produkowanego naturalnie przez ludzki organizm. Z tego powodu zabieg klasyfikowany jest jako bardzo bezpieczny, czyli powiązany ze stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań. Procedura przeprowadzana jest przy pomocy mikrokaniuli, która pozwala na precyzyjne umieszczenie środka w pożądanym miejscu.
Powiększanie członka autologicznym tłuszczem przebiega podobnie, jednak jest poprzedzone etapem pobrania materiału. Tkanka potrzebna do zabiegu jest odsysana z innego miejsca na ciele pacjenta, np. z brzucha, pośladków czy ud. Następnie filtruje się ją i przygotowuje do wstrzyknięcia w pożądane miejsce.
Niezależnie od zastosowanej metody zabieg kończy się założeniem niewielkiej liczby szwów, które są zdejmowane po 10-12 dniach, podczas wizyty kontrolnej.
Operacyjne powiększanie członka – efekty zabiegu
Zabieg powiększania członka jest mało inwazyjny, a jego rezultaty są widoczne od razu po przeprowadzeniu. Skutkiem ubocznym może być tymczasowa opuchlizna, która zaburza odbiór wizualny narządu. U niektórych pacjentów występuje też zasinienie oraz niewielka tkliwość prącia. Aby ocenić skuteczność operacji należy odczekać około 2 tygodnie, w czasie których jej efekty się stabilizują. W tym czasie zalecane jest powstrzymanie się od aktywności seksualnej oraz przestrzeganie zaleceń lekarza medycyny estetycznej.
Zabieg powiększania penisa pozwala zwiększyć grubość narządu o około 2-3 centymetry oraz nieznacznie go wydłużyć. Kwas hialuronowy wchłania się stopniowo, przez co procedurę należy powtarzać co około 1,5 roku do 2 lat dla utrzymania efektów. W przypadku iniekcji autologicznej tkanki tłuszczowej pacjenta część przeszczepionego materiału może zostać zaabsorbowana przez organizm, co przekłada się na częściową utratę rezultatów. W konsekwencji niektórzy pacjenci decydują się na kolejne zabiegi.
Zapraszamy na zabiegi również do Bieńkowscy Clinic w Częstochowie.