Postępy w budowie nowej linii tramwajowej i drogi w Szczecinie

Według informacji przekazanych przez magistrat miasta Szczecin, prace nad konstrukcją nowej linii tramwajowej i drogi biegnącej od dawnej pętli na Krzekowie do osiedla Zawadzkiego są na półmetku. To zaawansowanie ma umożliwić uruchomienie ruchu tramwajowego na tym segmencie pod koniec czerwca lub na początku lipca tego roku.

Zlecone przez Gminę Miasto Szczecin, II i III etap przebudowy ulicy Szafera, którego początek miał miejsce 20 lutego 2023, obejmuje obszar od skrzyżowania z ulicami Romera i Modrą, aż do ulicy Sosabowskiego. Inwestorem zastępczym dla tego projektu jest Spółka Tramwaje Szczecińskie.

Krystian Wawrzyniak, prezes Tramwajów Szczecińskich, utrzymuje, że wszystko jest realizowane zgodnie z planem. – Cała arteria powinna być gotowa do użytku w lutym 2025 roku, ale pierwszy tramwaj pojedzie tędy już wcześniej – z ulicy Żołnierskiej do pętli Szafera na przełomie czerwca i lipca – informuje prezes firmy transportowej.

Torowisko prowadzące do ulic Taczaka i Szafera zostało już wyłożone i podbudowane betonem. Obecnie montowane są szyny wzdłuż ulicy Żołnierskiej, a także różne rozjazdy, takie jak ten umożliwiający przejazd tramwajów do Wydziału Remontowego przy ulicy Klonowica. Dzięki tym pracom długość szczecińskiej sieci tramwajowej zwiększy się o dwa kilometry.

Na etapie prac, na którym jesteśmy teraz, robotnicy koncentrują się głównie na układaniu chodników i przygotowaniu fundamentów pod słupy sieci trakcyjnej. Montaż samej sieci planowany jest na najbliższe tygodnie. 80 procent nowych jezdni i torowisk znajduje się na terenach zielonych, dzięki czemu nie ma niespodzianek związanych z infrastrukturą podziemną i prace mogą przebiegać zgodnie z harmonogramem.