Współcześnie mamy wiele różnorodnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych mających problemy z poruszaniem się, dzięki czemu mogą być one bardziej samodzielne lub też opieka nad nimi jest łatwiejsza – zarówno dla opiekuna, jak i samego pacjenta. Na co zwrócić uwagę wybierając podnośniki transportowo kąpielowe? Czym się one charakteryzują i jaki mają zakres zastosowań? Dlaczego to sprzęt, który warto mieć w domu?
1. Podnośniki osobowe pacjenta – czym są?
2. Podnośnik pacjenta – kiedy się go używa?
3. Na co zwrócić uwagę wybierając podnośniki transportowo kąpielowe dla pacjentów?
Podnośniki osobowe pacjenta – czym są?
Podnośniki osobowe pacjenta to urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest umożliwienie przemieszczenia się osobie niepełnosprawnej pomiędzy pomieszczeniami w domu, szpitalu lub ośrodku opieki. Zazwyczaj sterowane są za pomocą pilota, a dodatkowo mogą również wspomagać pacjenta podczas kąpieli. To bardzo duże ułatwienie dla osób, które ze względu na chorobę czy zaawansowany wiek nie są w stanie samodzielnie poruszać się pomiędzy pomieszczeniami, ani też stać przez dłuższy czas. Obecność tego typu urządzeń w domu prywatnym lub opieki stanowi ogromne ułatwienie dla użytkowników i pozwala im na wygodniejsze codzienne funkcjonowanie.
Podnośnik pacjenta – kiedy się go używa?
Podnośnik transportowo kąpielowy dla osób niepełnosprawnych znajdziemy przede wszystkim w szpitalach, hospicjach oraz domach opieki dla osób chorych lub starszych. Coraz chętniej osoby pozbawione pełnej mobilności wybierają takie rozwiązanie również do domów prywatnych, ponieważ znacząco podnosi ono komfort ich życia. Wykorzystując podnośniki jezdne możemy łatwo podnieść osobę z pozycji leżącej, a następnie przetransportować ją w pożądane miejsce. Odpowiedni podnośnik powinien być w stanie utrzymać pacjenta w komfortowy sposób, jak i dać się dostawić do łóżka tak, aby łatwo było można go wykorzystać.
Na co zwrócić uwagę wybierając podnośniki transportowo kąpielowe dla pacjentów?
Wybierając podnośniki dla niepełnosprawnych powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby urządzenie było dopasowane do wzrostu i wagi pacjenta – podobnie, jak przy wyborze wózka inwalidzkiego i innych sprzętów wspomagających poruszanie. Dodatkowo należy również upewnić się, że urządzenie nie jest zbyt duże w stosunku do pomieszczeń, w których ma być użytkowane. Powinniśmy być w stanie je obrócić w taki sposób, aby zapewnić pacjentowi możliwość jak najwygodniejszego korzystania z podnośnika.