Polska mąka w Libanie: Świąteczna pomoc dla potrzebujących mieszkańców Azji

Do stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, z siedzibą w Watykanie, trafiło wzruszające nagranie przedstawiające scenę świątecznego posiłku odbywającego się w Libanie. Gośćmi tego wydarzenia byli ludzie, którzy codziennie zmierzyć się muszą z problemami ekonomicznymi i politycznymi panującymi w ich kraju. Na stole pojawiło się wiele potraw, z których niektóre zostały przygotowane z polskiej mąki.

To wsparcie było możliwe dzięki akcji „Polska mąka dla Libanu”, w ramach której do krajów Bliskiego Wschodu wysłano aż 800 ton polskiej mąki. W nagraniu widoczne są elegancko nakryte stoły – ze sztućcami, talerzami i białymi obrusami – przy których siedzą starsi i chorzy mieszkańcy Libanu. Zaproszeni zostali ci, którzy najbardziej potrzebują pomocy.

Sytuacja w Libanie jest skomplikowana – kraj ten od dawna pogrążony jest w głębokim kryzysie politycznym i ekonomicznym. Obawy o to, czy wystarczy pieniędzy na podstawowe potrzeby, są tam codziennością. Pensje są dramatycznie niskie, ceny skoczyły w górę, a dzieci coraz częściej zamiast do szkoły są wysyłane do pracy, aby pomóc rodzicom utrzymać dom.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia do Libanu dotarła dostawa polskiej mąki, sfinansowanej przez spółkę Solbet pod przewodnictwem jej prezesa – Marka Małeckiego. Dzięki temu, na świątecznym stole pojawiły się potrawy przygotowane z mąki, które były nie tylko smaczne, ale też potrzebne. „Chleb był z polskiej mąki. Wszystkim bardzo smakował, ale i ciasto bożonarodzeniowe też było z polskiej mąki” – informuje głos na nagraniu, które do stowarzyszenia trafiło od Fundacji Fenicja działającej w Libanie.

Dzięki współpracy obu organizacji udało się zorganizować świąteczny obiad i przekazać produkty spożywcze z Polski. Mieszkańcy kraju dowiedzieli się również, kto stoi za wsparciem, które otrzymali.