"Silesia" – stowarzyszenie promujące polską kulturę na Łotwie

Według informacji przekazanych przez Mariusza Dukę, prezydenta i założyciela Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia”, istnieje wiele prób propagowania polskiego dziedzictwa kulturowego zarówno wśród Polonii mieszkającej na terenie Łotwy, jak i w obrębie społeczności łotewskiej. Mariusz Duka, który pochodzi ze Śląska, założył to stowarzyszenie w 2017 roku, głównie z myślą o promocji polskiej kultury.

Indra Duka, wiceprezes „Silesia”, podała dla agencji PAP szereg przykładów aktywności stowarzyszenia. Są to m.in. organizacja festiwali polskich filmów, urządzanie akcji Narodowe Czytanie czy różne konkursy. Ponadto, „Silesia” była odpowiedzialna za zorganizowanie Pikniku Polskiego oraz – we współpracy z Ambasadą RP w Rydze – Pierwszego Balu Polskiego. Te wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród Polonii na Łotwie, jak i mieszkańców tego kraju.

„Silesia” prowadzi również kursy języka polskiego, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Jak informuje Indra Duka, zapisują się na nie osoby w różnym wieku, często mające polskie korzenie, ale nie tylko. Wśród uczestników są również miłośnicy polskiej kultury.