Wśród posłów Trzeciej Drogi znalazł się sympatyk Rosji, Tadeusz Samborski

Przebieg kariery Tadeusza Samborskiego, po raz trzeci wybranego na posła z ramienia Trzeciej Drogi, został opisany na licznych serwisach politycznych. Od początku swojej ścieżki zawodowej Samborski utrzymuje silne powiązania z Rosją, co zaczęło się od obrony pracy doktorskiej w Moskwie.

Obserwatorka polityki, Anna Mierzyńska, analizując te związki w swoim artykule pod tytułem „Jak ten poseł lubi Rosję! Trzecia droga Tadeusza Samborskiego: prosto na Wschód”, zauważyła, że Samborski posiada w swej przeszłości elementy komunistyczne. Jako polityk PSL regularnie odwiedzał Moskwę, gdzie nie tylko zdobył tytuł doktora, ale również pracował jako korespondent prasowy.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w tekście Mierzyńskiej, Samborski współpracuje obecnie z prorosyjskim tygodnikiem „Myśl Polska”. Współpraca ta stała się jeszcze bardziej intensywna po wybuchu konfliktu na Ukrainie. Dodatkowo, Samborski angażuje się w organizację konkursów promujących wiedzę o Rosji.

W swojej politycznej karierze Samborski dwukrotnie już piastował funkcję posła, w latach 1993-1997 i 2001-2005. Mierzyńska wskazuje, że podczas swojej pierwszej kadencji poseł skupił się na eliminowaniu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dyplomatów związanych z Solidarnością, jednocześnie broniąc tych, którzy byli aktywni za czasów PRL. Co ciekawe, sam Samborski był dyplomatą w czasach PRL.