23 lata tradycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom: gry, przedstawienia i wiele więcej

Początki czerwca przez ostatnie 23 lata były oznaką wyjątkowego święta dedykowanego małym miłośnikom literatury. To wszystko za sprawą inicjatywy znanej jako Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym czasie, bibliotekarze z augustowskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich jednoczą siły, aby przygotować różnorodne aktywności inspirowane literaturą dla dzieci.

W bieżącym roku, gra podłogowa z elementami czytelniczymi zdobyła największą sympatię wśród młodych entuzjastów literatury w szkolnych bibliotekach. Uczestnicy gry, pełniący rolę pionków, rywalizowali ze sobą, przemieszczając się po kolorowych polach i odpowiadając na pytania związane m.in. z bajkami, baśniami, funkcjonowaniem biblioteki oraz ich ulubionymi książkami. Dodatkowo, zwycięskie drużyny w Szkole Podstawowej nr 4 w Augustowie otrzymały atrakcyjne nagrody, co sprawiło, że chętnych do zabawy nie brakowało.

Dwa z bibliotecznych oddziałów przygotowały specjalne przedstawienia teatralne na czas Tygodnia Czytania. W jednym z nich, „Czerwone Kapturki – czyli o rozterkach wilka”, uczestnicy mieli okazję zobaczyć wilka zmagającego się z różnorodnością kulturową, reprezentowanej przez wiele postaci Kapturków. W drugim oddziale, młodsi czytelnicy mieli okazję posłuchać historii opowiedzianych za pomocą teatrzyku kamishibai oraz stworzyć własne opowieści za pomocą losowych przedmiotów wybranych z magicznego pudełka.

Inspiracją dla wydarzeń w szkolnej bibliotece w Lipsku była książka Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Dzieci miały możliwość wysłuchać tej powieści w specjalnie przygotowanym do tego celu „Kąciku czytelniczym”. Ponadto, dzieci mogły dać upust swojej kreatywności, tworząc własne magiczne drzewo lub prezentując bohaterkę książki – pomniejszoną i zaczarowaną siedmioletnią ciotkę.