5 sposobów na uporanie się z upałami

Doskwiera Ci upał i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać w gorące, letnie dni oraz jakie sprawdzone sposoby zastosować, w celu zniwelowania uczucia znużenia.

Letnie upały potrafią dać się we znaki niemal każdemu. Na niebezpieczeństwo narażone są w szczególności osoby starsze oraz te mające problemy kardiologiczne. W jaki sposób chronić się przed atakiem gorąca w wakacje? Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 sposobów na poradzenie sobie z wysokimi temperaturami, które mamy nadzieje, okażą się skuteczne.

1. Pij dużo wody

W upalne dni organizm ludzki potrzebuje odpowiedniego nawadniania. Wysoka temperatura sprawia, że ciało poci się w celu samoochłodzenia, co prowadzić może do jego odwodnienia. Warto mieć zatem przy sobie butelkę z wodą mineralną, kiedy wychodzimy z domu, by w każdej chwili móc się nawodnić. Podczas upałów zdecydowanie odradzamy spożywania słodkich napojów, które tylko potęgują uczucie pragnienia. Idealnie sprawdzi się zatem niegazowana woda, która w zupełności wystarczy, by należycie nawodnić organizm. Dobrym rozwiązaniem będą także napoje izotoniczne, które poza ugaszeniem pragnienia dostarczą również wielu witamin i cennych składników odżywczych.

2. Zostań w domu

Kiedy za oknem żar leje się z nieba, a termometr pokazuje ponad trzydzieści stopni, dobrym rozwiązaniem będzie pozostanie w domu. Jeśli musisz zrobić zakupy lub chcesz spotkać się ze znajomymi zdecydowanie zaleca się wybranie godzin popołudniowych lub wieczornych. Przebywanie przez dłuższy czas na słońcu może mieć bowiem negatywne odbicie na nasze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do udaru słonecznego.

3. Zimne okłady z lodem

Jeśli chcesz się nieco schłodzić w upalny dzień, dobrym sposobem będzie stosowanie zimnych okładów. Może być to woreczek z lodem lub zimna woda nalana do zbiorniczka wytwarzającego mgiełkę. W obu przypadkach pozwoli to na miejscowe schłodzenie skóry, a w efekcie lekkie orzeźwienie. Woreczek z lodem możesz przykładać do czoła na kark lub w dowolne miejsce, które mocno nagrzało się od słońca. Jako „generator wodnej mgiełki” posłużyć Ci może zużyty flakonik z perfumami dla dzieci o lekkim, słodkim zapachu lub dokładnie umyta buteleczka po płynie do okien.

4. Noś nakrycie głowy

W celu uchronienia się przed promieniami słonecznymi zalecane jest noszenie nakrycia głowy. Może być to zarówno zwykła czapka z daszkiem, jak i elegancki, gustowny kapelusz. Ważne, by ochronić głowę przed nadmiernym nagrzewaniem się. Dobrym rozwiązaniem może być ponadto lekka i zwiewna chusta lub specjalna chłodząca opaska na głowę.

5. Jedz lekkostrawne posiłki

W letnie, gorące dni zdecydowanie odradza się spożywania tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Potęgują one jedynie uczucie gorąca, spowalniając dodatkowo funkcjonowanie organizmu, który otrzymuje kolejną przeszkodę w postaci trawienia obfitego obiadu. Znacznie lepiej postawić na lekkie i dietetyczne potrawy z przewagą warzyw. Zapobiegnie się tym samym uczuciu zmęczenia po posiłku, a organizm dość szybko rozłoży obiad, wydobywając z niego cenne wartości odżywcze. Dobrze sprawdzą się ponadto zimne koktajle ze świeżych owoców, których latem nie brakuje.