Jednym z najpiękniejszych miejsc we wschodniej części kraju, z którego aż bije siła natury jest Puszcza Białowieska. Położona jest na granicy polsko-białoruskiej, a jej łączna powierzchnia wynosi aż 1250 km2.
Puszcza Białowieska jest ostatnim fragmentem potężnej puszczy, która przez tysiące lat zajmowała nizinne tereny Europy. Występuje na pograniczu Polski i Białorusi, z czego nasza część ma powierzchnię 580 km2. Około 15% z tego podlega ochronie jako Białowieski Park Narodowy.
Żubr – symbol Puszczy Białowieskiej
Doskonale wszystkim znanym symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr. Jego populację w polskiej części puszczy szacuje się na ponad 200 sztuk. Jednak nie tylko one powinny przykuwać uwagę i znajdować się na pierwszym planie. Warto bowiem podkreślić naturalny charakter lasów, które nie zostały uformowane przez leśników, a przez siłę natury oddziaływującą na te miejsce od tysięcy lat. Czyni to Puszczę Białowieską niezwykle naturalnym i nieskrępowanym miejscem.
Piękno natury Puszczy Białowieskiej
W celu zachowania naturalnego boru mieszanego, będącego ostoją dla mnóstwa wymierających gatunków zwierząt, m.in. głuszca, utworzono rezerwat Starzyna. Jest on jednym z naturalnych części Puszczy Białowieskiej, umiejscowionych poza obszarem Białowieskiego Parku Narodowego.
W puszczy znajduje się 178 gatunków ptaków, z czego ponad sto to gatunki typowo leśne. Spotkać w niej można chociażby orlika krzykliwego czy włochatkę. Poza wspomnianymi wcześniej żubrami występują tu również m.in. łosie, wilki i rysie. Dominującymi w Puszczy Białowieskiej gatunkami drzew są natomiast świerk pospolity, sosna zwyczajna, olsza czarna czy dąb szypułkowy.
Zwiedzanie Puszczy Białowieskiej
Każda osoba marząca o bliskim kontakcie z przyrodą powinna odwiedzić to miejsce. Zwiedzanie ze względu na specyficzny charakter miejsca powinno się jednak odbywać w małych grupkach i przy zachowaniu odpowiednich zasad. Zwiedzanie Obszaru Ochrony Ścisłej odbywa się ponadto jedynie pod przewodnictwem licencjonowanych przewodników. W Puszczy Białowieskiej znajdują się jednak liczne szlaki piesze („Carska Tropina”, „Wilczy Szlak”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, „Tropem Żubra”), rowerowe (zielony i czarny) oraz ścieżka edukacyjna „Przez trzy zbiorowiska”, po których turyści indywidualni mogą poruszać się bez przewodnika. Więcej informacji dla turystów dostępnych jest na stronie PTTK Białowieża.