Miejsca, które warto odwiedzić – Klasztor Kamedułów

Położony w sąsiedztwie jeziora Wigry oraz Wigierskiego Parku Narodowego Klasztor Kamedułów to wspaniałe miejsce, godne odwiedzenia. Posiada ono bogatą historię, którą warto poznać.

Historia Klasztoru Kamedułów

Założycielem zakonu kamedułów był święty Romuald, który wraz ze swoimi uczniami na początku XI wieku założył wiele pustelni we Włoszech, w tym klasztor w Campo di Maldoli w okolicach Arezzo w Toskanii. Kameduli prowadzili spokojne, samotnicze życie, wyróżniając się białymi habitami oraz długimi brodami. Z czasem dotarli też do Polski, stawiając nowe pustelnie m.in. na krakowskich Bielanach czy w Bieniszewie w okolicach Konina.

W 1667 roku Kameduli otrzymali z rąk króla Jana Kazimierza jezioro Wigry wraz z otaczającą je puszczą. Początkowo zamieszkiwali w dawnym dworze myśliwskim jednak w 1694 roku postanowili rozpocząć budowę całego zespołu klasztornego wraz z kościołem i budynkami gospodarczymi z cegły. Motywem przewodnim założenia architektonicznego był wznoszony przez kilkadziesiąt lat barokowy kościół, zbudowany na rzucie krzyża. Niestety obiekt został dość poważnie uszkodzony w wyniku I oraz II wojny światowej. Po ich zakończeniu rozpoczęto odbudowę świątyni, a w latach 1967-1974 rekonstrukcję klasztoru.

Klasztor w Wigrach jako ośrodek wypoczynkowy

Położony w małej miejscowości Wigry niedaleko Suwałk Klasztor Kamedułów funkcjonuje obecnie jako ośrodek wypoczynkowy. Każdego roku przyciąga masę turystów, którzy pragną odpocząć w nim, zapoznając z jego bogatą historią i kulturą. Swego czasu miejsce to odwiedził nawet Jan Paweł II, wybierając Klasztor Kamedułów, jako ośrodek swojego kilkudniowego pobytu.

Klasztor oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających. Poza zwiedzaniem klasztoru, który kryje w sobie wiele ciekawostek cyklicznie odbywają się w nim różnego rodzaju warsztaty, w tym m.in. warsztaty kulinarne, podczas których przyjezdni mogą nauczyć się przygotowywania nowych potraw i urozmaicić przy tym swoje zdolności. W ofercie znajduje się ponadto wiele atrakcji jak chociażby pokazy świetlno-dźwiękowe czy zwiedzanie pokoi tematycznych (m.in. zielarza, bartnika czy ogrodnika). Osoby pragnące wyciszenia i medytacji także znajdą tu coś dla siebie. Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oferuje bowiem rekolekcje, zarówno indywidualne, jak i grupowe.