Obecnie region wschodniej Wielkopolski, który obejmuje powiaty: kolski, koniński, słupecki oraz turecki, stoi u progu istotnych zmian gospodarczych. Przez wiele lat była to strefa silnie zależna od przemysłu węglowego, jednak teraz jest zmuszona dostosować się do globalnych trendów. Stawia czoła wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną i koniecznością przejścia na niskoemisyjną gospodarkę. Mimo to, dzięki inicjatywom lokalnym oraz wsparciu funduszy unijnych, rośnie nadzieja na rozwinięcie regionu w taki sposób, aby stał się konkurencyjny i trwały.
Wschodnia Wielkopolska boryka się obecnie z konsekwencjami wcześniejszego skierowania gospodarki regionu w stronę energetyki opartej na węglu brunatnym. Zamknięcie wielu kopalń i ograniczenie działalności energetycznej to efekty transformacji energetycznej, które jeszcze odczuwalne są w tym regionie. Teraz wschodnia Wielkopolska musi znaleźć nowe filary swojej gospodarki. Dzięki zaangażowaniu funduszy unijnych, region ten jest w stanie podjąć decyzje zmierzające do modernizacji, rozwinięcia sektora energii odnawialnej i zdywersyfikowania przemysłu. Wysokie bezrobocie oraz migracja młodych do większych miast to tylko niektóre z wyzwań społecznych, z którymi musi się mierzyć ten region.
Pomimo wszystkich trudności, wschodnia Wielkopolska posiada wiele walorów. Pierwszą z nich jest jej lokalizacja, która sprzyja inwestycjom zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Przemysł związany z odnawialnymi źródłami energii, a szczególnie fotowoltaika i energetyka wiatrowa, rozwija się tu dynamicznie, tworząc nowe możliwości dla gospodarki. Rolnictwo ekologiczne również ma tutaj swoje miejsce, a sektor turystyczny jest wspierany przez liczne inwestycje w infrastrukturę. Duże znaczenie mają również fundusze unijne – dzięki nim finansowane są nowe projekty, a także wspierana jest przedsiębiorczość i modernizacja infrastruktury.