Zdrowa wątroba jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ten narząd jest odpowiedzialny za procesy metaboliczne i rozkładanie toksyn. Wśród funkcji wątroby można wymienić jej udział w procesach trawiennych czy regulowanie poziomu glukozy we krwi. W przypadku uszkodzenia działania tego organu cierpi na tym cały organizm. Dowiedz się, jak wygląda regeneracja wątroby i jak wspierać zdrowie tego narządu.
- Uszkodzenie wątroby — co je powoduje?
- Co wspiera regenerację wątroby?
- Ile trwa regeneracja wątroby?
Wątroba odpowiada za detoksykację organizmu i wiele procesów metabolicznych, w tym za poprawny rozkład leków. Warto zatem dowiedzieć się, co może spowodować jej uszkodzenie i ile trwa regeneracja narządu.
Uszkodzenie wątroby — co je powoduje?
Często słyszy się, że za uszkodzenie wątroby odpowiada nadmierne spożywanie alkoholu. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który wpływa negatywnie na stan tego narządu. Wśród elementów przyczyniających się do degradacji komórek wątroby, czyli hepatocytów, wymienia się:
- przyjmowanie niektórych leków, np. paracetamolu czy wyrobów hormonalnych, czy neurologicznych,
- źle zbilansowaną dietę bogatą w mocno przetworzoną żywność i cukier,
- otyłość,
- uwarunkowania genetyczne,
- wiek.
Ponadto należy pamiętać, że łączenie alkoholu i leków jest niewskazane, gdyż znacznie zwiększa ich toksyczność. Marskość wątroby to ostatnie stadium uszkodzenia miąższu organu. Może być spowodowana nadużywaniem alkoholu, toksycznym zatruciem, ten stan powodują również inne choroby. Wśród nich można wymienić np. wirusowe zapalenie wątroby typu B, C i D. Wczesne objawy marskości to brak apetytu, osłabienie organizmu, senność, apatia i delikatne stany podgorączkowe. Zażółcenie skóry i gałek ocznych jest późnym symptomem. Leczenie marskości wątroby przyczynia się do zahamowania procesów włóknienia narządu i jego lepszym funkcjonowaniu.
Co wspiera regenerację wątroby?
Wiele osób zastanawia się, co wspiera regenerację wątroby. W przypadku uszkodzenia hepatocytów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Specjalista może wskazać nie tylko leczenie farmakologiczne, ale również zastosowanie odpowiedniego jadłospisu. Dieta wątrobowa zawiera:
- chude mięso i ryby,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- warzywa i owoce z niskim indeksem glikemicznym,
- jajka,
- tłuszcze roślinne.
Prawidłowe funkcjonowanie wątroby wspierają także naturalne substancje, takie jak ostropest plamisty i karczoch. Zawierają one: sylimarynę i cynarynę. Można je dostarczać naturalnie czy spożywając suplementy diety, takie jak ostropest tabletki. Należy jednak pamiętać, że takie preparaty nie są lekami, a jedynie zawierają substancje wspomagające naturalnie zachodzące procesy w organizmie. Dla przykładu wiele osób decyduje się przyjmować tabletki z kwasem hialuronowym, gdyż substancja w nich wspiera nawilżenie skóry i jej regenerację. Co ciekawe — ten związek chemiczny jest wykorzystywany jako marker schorzeń miąższu wątroby.
Ile trwa regeneracja wątroby?
Długość procesu regeneracji wątroby zależy od stopnia uszkodzenia organu. Może on trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Zastosowanie wskazanych przez lekarza leków lub ziół może wesprzeć oczyszczanie wątroby. Niezbędne jest także wdrożenie podczas tego procesu zaleceń dotyczących stylu życia i diety. To przełoży się na sprawniejszą pracę wątroby i regenerację.