Analiza wpływu niżu z Zatoki Genueńskiej na warunki atmosferyczne w Polsce

Nazwa ta pochodzi od miejsca jego powstawania, czyli Zatoki Genueńskiej. O ile nie jest zahamowany przez wyż, przemieszcza się zazwyczaj na północny wschód, przechodząc przez nizinę Węgierską i Słowację, docierając do południowej Polski i Ukrainy. Przy tym procesie transportuje duże ilości pary wodnej z ciepłego Morza Śródziemnego, która jest następnie uwalniana w formie deszczu latem lub śniegu zimą. Niż ten nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa: gdy zostaje zatrzymany przez wyż, jak to miało miejsce nad południową Polską, możemy spodziewać się uwolnienia całej zgromadzonej wody. Tak właśnie doszło do pamiętnych powodzi w 1997 i 2010 roku.

Obecnie nisko położone obszary atmosferyczne będą pokrywały południowo-wschodnią część Polski śniegiem (który już tam zaczyna padać), ale w innych regionach przewidujemy spokojne warunki atmosferyczne.

W Bydgoszczy obecnie panuje lekki mróz, rano temperatura spadła do -3 stopni Celsjusza, a najwyższą prognozowaną temperaturą na dziś jest zero stopni. Możliwe są drobne przelotne opady śniegu. Wiatr będzie słaby, przeważnie będzie wiał z północy, chociaż może również występować bezwietrzna pogoda..

Po zapadnięciu zmroku można spodziewać się nieznacznych opadów śniegu i niewielkiego mrozu. Jutrzejszy dzień przyniesie nam możliwość ujrzenia kilku promieni słońca przy minimalnej temperaturze około -1 stopnia. Nietypowe będzie natomiast to, że siła wiatru znacznie wzrośnie, a jego kierunek zmieni się na zachodni.