Co na stawy, czyli jakich składników szukać w suplementach diety wspierających ich funkcjonowanie?

Kolagen to białko będące głównym składnikiem tkanki łącznej. Znajduje się w ścięgnach, kościach i mięśniach. Zmniejszona produkcja kolagenu objawia się m.in. sztywnieniem i bólem stawów. Aby zadbać o sprawne funkcjonowanie stawów i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, sięgnąć po suplementy na stawy. Jakich składników warto szukać w ich składzie?

Kolagen – ważny budulec stawów, kości, chrząstek i ścięgien

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne, którego podstawową funkcją jest łączenie ze sobą komórek. Jest ważnym składnikiem budulcowym stawów, kości chrząstek oraz ścięgien. Znajduje się również w innych miejscach organizmu, gdzie chroni narządy wewnętrzne (wątrobę, nerki, żołądek).

Struktura kolagenu różni się w zależności od miejsca, w którym występuje i pełnionej funkcji. Dotychczas opisano 29 typów kolagenu, które różnią się budową i lokalizacją w organizmie. W chrząstkach stawowych występuje m.in. kolagen typu II, który może być dostarczany w formie suplementów na stawy (https://arkazdrowia.pl/produkt/vivilife-na-stawy-60-kapsulek/).

Kolagen powstaje również wewnątrz organizmu jednak szereg czynników, ma negatywny wpływ na jego produkcję. Stąd pomocne może być dostarczanie go z zewnątrz np. pod postacią wspomnianych preparatów na stawy. W organizmie osoby młodej i zdrowej białko to podlega systematycznej budowie i wymianie. W proces syntezy zaangażowane są liczne hormony m.in. tarczycy, insulina i estrogeny. Jednak już po 25. roku życia obserwuje się znaczne zmniejszenie poziomu kolagenu w organizmie. Do całkowitego zahamowania syntezy dochodzi powyżej 60. roku życia.

Oprócz wieku, do czynników, które mają wpływ na syntezę i zmiany w strukturze kolagenu, zalicza się:

  • obciążenia mechaniczne,
  • zmiany hormonalne,
  • choroby przewlekłe,
  • stres,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • zbyt niskie i wysokie temperatury,
  • uprawianie sportów ekstremalnych.

Jakie mogą być skutki niedoboru kolagenu?

Jednym z pierwszych objawów jest pogorszenie stanu skóry. Staje się ona mniej jędrna i elastyczna, pojawiają się zmarszczki. Osłabieniu ulegają również włosy, które zaczynają nadmiernie wypadać, a także są nadmiernie łamliwe.

O niedoborze kolagenu świadczą nie tylko zmiany w wyglądzie zewnętrznym, ale także to, co dzieje się w środku organizmu. Zaburzona zostaje praca narządów wewnętrznych, pojawiają się problemy z widzeniem. Niekorzystne zmiany zachodzą również w układzie ruchu, co objawia się m.in. bolesnością i sztywnością stawów.

Źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponadto jego syntezę może wspomóc żywność bogata w witaminę C, która bierze aktywny udział w procesie metabolizmu tego ważnego białka. Jej źródłem są przede wszystkim surowe warzywa i owoce (np. natka pietruszki, kalarepa, papryka, jarmuż, owoce dzikiej róży, porzeczki, truskawki). Do prawidłowego metabolizmu kolagenu niezbędna jest również odpowiednia ilość krzemu – pierwiastka, który znajdziesz np. w ryżu, jęczmieniu, bananach, ananasach.

Uzupełnieniem urozmaiconej diety mogą być wysokiej jakości preparaty z łatwo przyswajalnym kolagenem.

Kadzidłowiec indyjski – roślina łagodząca stan zapalny i ból

Kolagen to jeden z najpopularniejszych składników suplementów na stawy. Jednak dobrze, jeśli oprócz niego w produktach tego typu pojawiają się inne składniki o korzystnym działaniu. Jednym z nich jest kadzidłowiec indyjski.

Nazwa gatunkowa rośliny to „Boswellia serrata”. Potocznie określana jest jako „kadzidłowiec indyjski” ze względu na to, że występuje głównie na Półwyspie Indyjskim. Jest to drzewo produkujące wonną żywicę nazywaną „olibanum”. Ze względu na charakterystyczny zapach jest ona używana do produkcji kadzideł. Na tym nie kończą się jednak możliwości jej wykorzystania. Olibanum wykazuje również właściwości prozdrowotne, przez co od lat stosowana jest w afrykańskiej i azjatyckiej medycynie ludowej.

Za cenne właściwości kadzidłowca indyjskiego odpowiadają przede wszystkim kwasy bosweliowe. Stanowią one około 30% czystej żywicy. Dzięki ich zdolności do łagodzenia stanów zapalnych i bólu, ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego wykorzystywany jest w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Jego stosowanie może przyczynić się również do zmniejszenia obrzęków i zwiększenia zakresu ruchu chorych stawów.

Dzika róża – dobre źródło witaminy C niezbędnej do metabolizmu kolagenu

Witamina C jest niezbędna do biosyntezy kolagenu. Bierze również aktywny udział w procesie jego metabolizmu. Dzięki jej obecności możliwa jest hydroksylacja reszt aminokwasowych lizyny i proliny, a następnie proces konwersji prokolagenu we właściwy kolagen. Ponadto witamina C posiada silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu łagodzi stan zapalny.

Dlatego odpowiadając na często pojawiające się pytanie – „Co na stawy?” nie należy zapominać o bogatych źródłach witaminy C. Zalicza się do nich m.in. dzika róża. Co ciekawe zawiera ona więcej witaminy C niż owoce cytrusowe, które uważane są za jedno z jej najlepszych źródeł.

Działanie przeciwzapalne ekstraktów z dzikiej róży pomaga w leczeniu zapalenia stawów i kości – jednej z najtrudniejszej do wyleczenia chorób, która dotyka nawet dzieci. Ponadto preparaty na stawy, które zawierają ekstrakt z tej rośliny wykorzystywane, są w leczeniu bólu towarzyszącego chorobie zwyrodnieniowej stawów. Nie tylko pomagają w złagodzeniu dolegliwości bólowych, ale także przyspieszają regenerację tkanki kostnej i chrzęstnej.

Ekstrakt z dzikiej róży znajduje zastosowanie również w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Składniki mineralne o szczególnym znaczeniu dla układu ruchu

Prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu zależy również od odpowiedniej podaży składników mineralnych. Dlatego nie powinno zabraknąć ich w dobrej jakości preparacie na stawy.

Szczególne znaczenie dla układu ruchu mają pierwiastki miedź i mangan, które wykazują właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu chronią komórki tkanki chrzęstnej przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.