Co powinna zawierać torba na kajak?

Nieważne, czy wybierasz się na kilkugodzinny spływ czy na kilkudniowy biwak, podczas którego będziesz przemieszczał się kajakiem – dobrze spakowana, wodoszczelna torba na kajak to podstawa. W tym tekście postaram się dać Ci cenne wskazówki na temat tego, jaką torbę wybrać i co powinno się w niej znaleźć. Mam nadzieję, że okaże się pomocny.

Torba na kajak – jaką wybrać?

Dobra torba na kajak jest przede wszystkim w 100% wodoszczelna i gwarantuje suchość swojej zawartości nawet podczas pełnego zanurzenia w wodzie. Wywrotki kajaka zdarzają się dość często i musisz mieć pewność, że wszystkie Twoje drogocenne przedmioty – od kompletu dodatkowych ubrań po telefon czy dokumenty – nie ulegną uszkodzeniu. Jest pewna marka, której każda torba na kajak czy wodoodporny plecak to absolutny pewniak – mowa tu o marce Over Board, której wodoszczelne akcesoria nie mają sobie równych. W ofercie firmy znajdziesz torby na kajak o różnej pojemności – od malutkich, nadających się na kilkugodzinne spływy, po ogromne, mieszczące nawet śpiwór wraz z innym niezbędnym biwakowym ekwipunkiem.

Jak spakować torbę na kajak?

Istnieje kilka niezbędnych rzeczy, które zawsze trzeba mieć w swojej torbie na kajak – niezależnie od długości trwania spływu. Takie niezbędniki to:

 • komplet dodatkowej odzieży na zmianę;
 • w porze letniej – stosowny olejek z filtrem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne;
 • przekąski i woda do picia;
 • telefon;
 • gotówka;
 • mapa (jeśli nie znasz terenu);
 • ciepłe ubrania na wypadek zmiany pogody (np. bluza lub szybkoschnąca kurtka kajakowa);
 • strój kąpielowy (jeśli spływ ma być zakończony relaksującą kąpielą w akwenie);
 • worki na śmieci;
 • wygodne obuwie (takie, które może się zmoczyć);
 • środki przeciw owadom;
 • apteczka;
 • termos z czymś ciepłym do picia (jeśli wybierasz się na spływ w chłodny dzień.

Myślę, że powyższa lista jest dość uniwersalna i sprawdzi się każdemu. Z każdym kolejnym wypadem na kajaki sam będziesz już wiedział, o co wzbogacić swoją torbę na kajak – wszak każdy ma swoje indywidualne preferencje i może potrzebować czegoś innego.

Przydatne akcesoria

Torba na kajak to nie jedyna wodoszczelna rzecz, jaka przyda Ci się podczas spływu. Pomyśl o tym, aby dodatkowo zabezpieczyć sprzęt elektroniczny, tj. telefon na którym obejrzysz różne strony www i aparat. Wodoodporne pokrowce nie są bardzo drogie (te od Over Board możesz kupić już za ok. 100 zł), a chronią przedmioty o znacznie większej wartości. Oszczędzisz sobie nerwów i niepotrzebnego stresu. Poza tym bardzo dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność cieszą się worki wodoszczelne – marka Aquarius proponuje je w bardzo korzystnych, niskich cenach (już od ok. 30 zł). Część z nich została wyposażona w bardzo praktyczny pasek, dzięki któremu można je nosić w formie torby na kajak – przewiesić przez ramię i gotowe.

Gdzie kupić niezbędniki na spływ kajakowy?

Wodoszczelna torba na kajak Over Board czy worek żeglarski od Aquariusa to przedmioty, których próżno szukać w supermarketach – znajdziesz je jedynie w dobrych, renomowanych sklepach zajmujących się tematyką sportów wodnych. Jednym z takich sklepów jest strona www.gosup.pl – jeżeli o mnie chodzi, to zawsze wybieram to miejsce na zakupy, ponieważ wiem, że jest tam najtaniej, oferowane produkty pochodzą prosto od producentów, są oryginalne i po prostu dobrej jakości. Akcesoria wodoszczelne to nie wszystko – może chcesz kupić kamizelkę asekuracyjną albo ratunkową? To przecież absolutny must-have każdego spływu. Zarówno kapoki, torby na kajak, pokrowce wodoszczelne i wiele więcej znajdziesz właśnie na tej stronie.