Jest regionem przyciągającym wspaniałymi krajobrazami oraz zabytkami, w gronie których wyjątkową rolę odgrywają perły drewnianej architektury. Gdzie warto się zatrzymać? Oto atrakcje, których w czasie wycieczki śladem architektury drewnianej na terenie Podkarpacia nie można pominąć.
Sanok – Muzeum Budownictwa Ludowego
Skansen w Sanoku jest z jednej strony jedną z najważniejszych placówek muzealnych na terenie Podkarpacia, z drugiej – unikalnym zbiorem drewnianych zabytków, dzięki którym można poszerzać swą wiedzę na temat Pogórzan, Bojków oraz Łemków. Na terenie tego parku etnograficznego czekają na zwiedzających wspaniałe atrakcje, przy czym duma muzeum stał się rynek galicyjski – nie lada gratka dla tych, którzy chcą przenieść się w czasie oraz spróbować tradycyjnych wyrobów.
Blizne – kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych
Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych w Bliznem to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Podkarpacia. Kto w czasie wycieczki w rejonie Krosna i Brzozowa postanowi tu zajrzeć, ten z pewnością nie będzie żałować. Ta perełka drewnianej architektury może się pochwalić historią sięgającą XV wieku, a jej wielkim walorem jest polichromia, wykonana najprawdopodobniej w XVI stuleciu.
Rymanów–Zdrój – zabudowa zdrojowa
Ważnym punktem dla miłośników architektury drewnianej będzie Rymanów, na terenie którego zachowało się wiele ciekawych przykładów drewnianej zabudowy zdrojowej. Większość drewnianych zabytków, z jakimi można się tu spotkać, to stylowe pensjonaty z drugiej połowy XIX wieku. Mają one wiele uroku i do dziś przypominają nam o czasach świetności tego uzdrowiska.
Domaradz – kościół pw. św. Mikołaja
Drewniany kościół św. Mikołaja w Domaradzu to jedna z ciekawszych perełek drewnianej architektury, jakimi może się pochwalić Podkarpacie. Dlaczego warto się tu zatrzymać? Bo dzieje tutejszego kościółka sięgają XV wieku, co czyni zeń jeden z najstarszych zabytków w tej części kraju. Kościół ten może się pochwalić piękną sylwetką i ciekawym wyposażeniem, dzięki czemu każdy miłośnik sztuki sakralnej znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Dlaczego warto tu zajrzeć? Bo to jedna z najciekawszych pamiątek z czasów średniowiecza oraz jeden z ciekawszych przykładów drewnianej architektury sakralnej w naszym kraju.
Tyrawa Solna – cerkiew pw. św. Jana Chrzciciela
Podkarpacie to kraina wielokulturowa, zatem grekokatolickie i prawosławne cerkwie w tutejszym krajobrazie nikogo nie zaskoczą. Wśród licznych obiektów tego typu na wyróżnienie zasługuje m. in. ta cerkiew, którą można zobaczyć w Tyrawie Solnej. Wzniesiona w latach 30-tych XIX wieku, jest ciekawym przykładem trójdzielnej świątyni grekokatolickiej. Turystów, którzy zajrzą do jej wnętrza, oczaruje wspaniałe wyposażenie, a przede wszystkim ciekawy ikonostas.
Podkarpacie to magiczna kraina, na terenie której z ciekawymi zabytkami spotkać można się niemal na każdym kroku. Kto w czasie wycieczki po tej części kraju postawi na zabytki drewnianego budownictwa, ten z pewnością nudzić się tu nie będzie. Podkarpacie zaskoczy go ciekawymi i niezwykle zróżnicowanymi perełkami takiej architektury, a możliwość zwiedzenia takich zabytków dla każdego z nas będzie wspaniałym doświadczeniem.
Więcej informacji turystycznych znajdziesz w serwisie ePodkarpacie.com