Jak zadbać o zdrowie w okresie zimowym

Zima to czas kiedy w szczególnej mierze jesteśmy narażeni na różnego rodzaju choroby, przede wszystkim przeziębienie czy grypę. Jak można zapobiec zachorowaniu i w skuteczny sposób uniknąć spędzenia kilku dni w łóżku? Istnieje wiele sposobów, które możemy podzielić na dwie grupy: jednak z nich to pomoc lekarska, w tym różnego rodzaju leki. Druga natomiast opiera się na domowych sposobach, znanych już przez nasze babcie i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przyjrzyjmy się tym dwóm grupom wsparcia, gdyż mogą one pomóc nam zarówno w zapobieganiu jak i w walce z pojawiającą się chorobą.

Jakie leki stosować

Jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki przeziębienia czy grypy, warto zaopatrzyć się w zapas witaminy C. Jeżeli zażywamy ją regularnie, prawdopodobieństwo zachorowania dość mocno spada. Nawet jeśli zdarzy nam się złapać przeziębienie, to jest bardziej prawdopodobne, że przejdziemy je bezproblemowo i szybko wyzdrowiejemy. Jeżeli jednak już coś nas dopadło i czujemy się naprawdę źle, warto skonsultować się z lekarzem, który może udzielić nam praktycznej pomocy. Wskazaniem do udania się do lekarza może być na przykład wysoka gorączka, bóle mięśni, czy łamanie w kościach, czyli standardowe objawy grypy.

Domowe sposoby na przeziębienie

Warto korzystać również ze sprawdzonych domowych metod na radzenie sobie z przeziębieniem, a najlepiej jego zapobieganiu. Wśród nich, podobnie jak w przypadku suplementów, warto wymienić witaminę C. Chociaż łatwiej pozyskać ją latem z naturalnych źródeł takich jak chociażby owoce, to również zimą mamy do nich dostęp. Warto zawsze mieć w domu niewielki zapas cytryny, która na pewno będzie przydatna w walce z przeziębieniem, a także wcześniejszą profilaktyką. Nieocenionym składnikiem zimowej kuchni jest również czosnek. Uważa się go za najlepszy antybiotyk i może być on naprawdę skuteczny w stanie surowym. Spożywany na co dzień może uchronić nas przed przeziębieniem, a przy pojawieniu się pierwszych objawów, może je skutecznie skrócić. Nie należy zapominać także o miodzie imbirze, które mają bardzo silne działanie zapobiegające przeziębieniu.