Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe?

Dzbanki filtrujące to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Picie wody to najzdrowszy oraz najważniejszy sposób na zapewnienie swojemu organizmowi pełnego nawodnienia. Wiele osób decyduje się na przyjmowanie wody bezpośrednio z kranu, aczkolwiek działanie to nie zawsze jest możliwie najlepsze. W niemałej części wypadków woda ta charakteryzuje się nieprzyjemnym smakiem oraz zapachem, a jej twardość jest naprawdę spora. Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie dzbanek filtrujący. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jak działa dzbanek filtrujący?

Zasada działania każdego dzbanka filtrującego jest niezwykle prosta. Wszystko dzieje się za sprawą filtra, który odpowiedzialny jest za zatrzymywanie substancji, które negatywnie wpływają na zapach, smak oraz jakość wody. Najczęściej używa się do tego celu filtrów węglowych, czyli w pełni bezpiecznych oraz naturalnych rozwiązań. Niektóre z nich są dodatkowo wzbogacone żywicą jonowymienną. Dzięki niej możliwe jest zmiękczenie wody, czego efektem jest brak osadu, który nierzadko pojawia się w czasie gotowania. Wiele filtrów jest także mineralizowanych oraz cechuje się złożem alkalicznym, które znacząco poprawia pH wody, a także uwydatnia jej skład mineralny. W takich wypadkach filtracja wody poprzez wkłady filtrujące jest jeszcze bardziej wzbogacona.

Dlaczego konieczne jest wybieranie wyłącznie atestowanych dzbanków filtrujących?

Francuska agencja bezpieczeństwa żywności i środowiska poinformowała, że niektóre wkłady filtrujące mogą negatywnie wpłynąć na pH wody, a nawet zmniejszyć jej jakość. Co więcej, możliwe jest także, że z rozwiązań tych do wody przenikną jony potasu, srebra czy też amonu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby stawiać wyłącznie na atestowane dzbanki filtrujące. Na tym nie koniec, konieczne jest także stosowanie się do zaleceń producenta danego dzbanka czy filtra. Wiele osób nie zdaje sobie także sprawy z tego, jak ważne jest systematyczne wymienianie wkładu.

Filtrowana woda dla najmłodszych czy to w pełni bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy niemowlaki także mogą przyjmować filtrowaną wodę. Jak się okazuje, większość producentów podaje informację, aby wodę filtrowaną podawać osobom wyłącznie powyżej pierwszego roku życia. W związku z tym, jeśli jesteś rodzicem niemowlaka, to w pierwszych miesiącach jego życia należy stawiać na nisko zmineralizowaną wodę z butelki.

Alternatywa dla dzbanka filtrującego, czyli filtr na kran!

Interesującą opcją, która także będzie w stanie zapewnić ci przefiltrowaną wodę, jest filtr na kran. Odpowiedzialny jest on za zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń, jeszcze zanim woda wypłynie z kranu. Nie można jednak zapomnieć, że w tej kwestii również konieczne jest regularne wymienianie tego elementu. Co więcej, koszt dzbanka to w większości wypadków zaledwie kilkadziesiąt złotych. W przypadku opcji montowanej do kranu sytuacja wygląda nieco inaczej. Taki filtr to już wydatek rzędu 400 złotych.