IMGW ostrzega: nadciągają niebezpieczne zjawiska pogodowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wyemitował komunikat alarmowy, w którym przestrzega przed zbliżającymi się do Polski niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Ostrzeżenie jest szczególnie aktualne dla południowych i wschodnich rejonów kraju, gdzie aż do niedzieli 24 września obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW informuje, że na terytorium Polski przechodzi front atmosferyczny. Z tego powodu oczekiwane są silne opady deszczu oraz wystąpienie burz. Według komunikatu instytutu, największa intensywność opadów przewidziana jest na noc z soboty na niedzielę. Szczególnie dotknięty tym zjawiskiem będzie południowo-wschodni obszar kraju, gdzie spodziewane sumy opadu mogą wynieść od 50 do 70 mm.

Alert I stopnia został wprowadzony w takich powiatach jak: pszczyński, Katowice, Tychy, bieruńsko-lędziński, będziński, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, myszkowski, zawierciański. Poza tym zagrożenie II stopnia dotyczy także Małopolski i części województwa świętokrzyskiego.

Kolejne obszary, które objęte zostały alertem I stopnia to województwo podkarpackie, lubuskie, część podlaskiego oraz wschodnie powiaty województwa mazowieckiego. Większość ostrzeżeń będzie miała zastosowanie do niedzieli 24 września, aż do godziny 10:00.