Jak dbać o stawy?

Ból stawów może mieć wiele przyczyn, dlatego nawracające dolegliwości powinny skłaniać do wizyty u lekarza. Tego typu objawów lepiej nie ignorować, gdyż można doprowadzić do rozwoju groźnych schorzeń, znacząco wpływających na jakość życia. Ponadto warto wiedzieć, jak dbać o stawy, by na długo zachować sprawność ruchową.

Zdrowe stawy, jak o nie dbać?

Na choroby stawów najbardziej narażone są osoby z otyłością i nadwagą. W związku z tym warto dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała i pilnować, by w codziennym życiu nie brakowało nam ruchu. Wystarczą regularne spacery, świetnie sprawdzi się również pływanie. Lepiej nie ustalać sobie planu zaawansowanych ćwiczeń fizycznych samodzielnie — nieprawidłowe dobranie aktywności będzie szkodzić stawom.

W ochronie stawów liczy się także prawidłowa dieta. Cukier, grillowane mięso i żywność wysoko przetworzona mają negatywny wpływ na stawy, dlatego warto ograniczyć niezdrowe posiłki i zastąpić je zbilansowaną dawką nabiału oraz określonych warzyw i owoców. W diecie na stawy nie może zabraknąć również ryb. Po konsultacji z lekarzem można również suplementować magnez i kolagen.