Coraz więcej osób decyduje się na budowę kominka. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż ogrzewanie się przy nim w jesienne czy zimowe wieczory. Biorąc pod uwagę ceny gazu i węgla ogrzewanie domu kominkiem czy choćby dogrzewanie wydaje się bardzo korzystne także pod kątem finansowym. Ale oczywiście, mając kominek, trzeba też pamiętać o tym, aby właściwie przechowywać drewno kominkowe. Tutaj pojawia się więc pytanie: Jak to robić? Czas poznać najlepsze sposoby i najbardziej efektywne metody.
Wybór ma znaczenie, czyli jakie drewno nadaje się do kominka
Ogrzewanie czy dogrzewanie domu kominkiem jest wygodne, ale i ekonomiczne. Ale rzecz jasna kominek tworzy też we wnętrzu przytulną atmosferę i zachwyca estetyką dodając pomieszczeniu designu czy też stylu. Jednak każdy posiadacz kominka musi pamiętać, że nie można w nim palić tzw. „byle czym”, lecz należy zawsze wybierać najwyższej jakości drewno. Duże znaczenie ma na pewno kaloryczność i w tym przypadku zasada jest jedna: im większa, tym drzewo jest bardziej wydajne. Doskonale sprawdza się drewno drzew liściastych, które emituje dużo ciepła, a przy tym równomiernie się spala i co ciekawe nie daje dużej ilości dymu. Lepiej natomiast zrezygnować z drewna drzew iglastych, gdyż przez dużą zawartość żywicy w czasie palenia mogą strzelać, co jest nie tylko niebezpieczne, ale też sprawia, że na kominku powstają bardzo trudne do usunięcia plamy. Polecamy więc grab, dąb, buk czy też jesion. Skoro to już jasne, to czas dowiedzieć się, jak przechowywać drewno kominkowe.
Drewniana drewutnia z ażurowymi ścianami, fot. Ogrodosfera.pl
Jakość przez wielkie „J”, czyli postaw na drewutnie
Warto wybierać takie rozwiązania, które są efektywne i funkcjonalne, gdyż rzeczywiście odpowiednie przechowywanie drewna opałowego sprawia, że wartość opałowa jest wyższa. Doskonałym sposobem będzie na pewno drewutnia. Ale czym właściwie ona jest? Jest to niewielki domek, który wyposażony jest np. w dwuspadowy daszek. Można wybrać taką, która jest konstrukcją samodzielną, ale też taką, która przylega do ściany, choćby budynku. Rzeczywiście jej posiadanie jest niezwykle praktyczne. Chroni nie tylko drewno przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale też zapobiega jego butwieniu. Na tym jednak zalety się nie kończą. Trzeba też pamiętać, że drewno przechowywane w drewutni zachowuje świeżość na dłużej. Oczywiście duże znaczenie ma także to, iż można zakupić większą ilość drewna, choćby na cały sezon. Kropką nad „i” jest to, że drewutnia świetnie się prezentuje i stanowi dekorację ogrodu. Można wykonać ją samodzielnie, ale zgodnie z tym, że życie należy sobie ułatwiać, a nie utrudniać warto zdecydować się na gotowy model. Ciekawe inspiracje można znaleźć w Internecie, na przykład na ogrodosfera.pl.
Klasyczna drewutnia, fot. Ogrodosfera.pl
A może w koszu w salonie?
Oczywiście są także inne sposoby przechowywania drewna. Można to robić choćby w salonie. Tutaj doskonale sprawdzą się kosze. Można wybrać te wykonane z wikliny, ale też można zrobić proste półki, na których następnie układa się drewno. Można także postawić na specjalne stojaki do drewna czy też wykonać wnękę za kominkiem. Jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim w salonie nie pomieścicie dużej ilości drewna. Musimy także wspomnieć o tym, iż choć drewno pięknie pachnie, to może także trochę się kruszyć, szczególnie jeżeli umieścicie je za blisko kominka.
Stojak na drewno, fot. Ogrodosfera.pl
Czy pergola to dobry wybór?
Jeżeli Wasz ogród jest duży i możecie wygospodarować w nim kilka metrów, to ciekawym wyborem będzie pergola. Aby chronić drewno, koniecznie powinna być zadaszona. Jej koszt jest niewielki. Wielkość rzecz jasna należy dobierać pod kątem ilości drewna, jaką chcecie w niej przechowywać. Można również składować drewno przy ścianie domu. W tym przypadku trzeba zachować właściwą odległość pomiędzy szczapami drewna, a ścianą, gdyż w innym przypadku może dojść do niewłaściwej cyrkulacji powietrza, a od tego tylko krok do powstania grzybów i pleśni. Do tego drewno opałowe trzeba oddzielić od podłoża i najlepiej układać je na ażurowej podstawie.