Jakie zalety posiada dysk M.2 1TB?

Dysk M.2 1TB to popularny format dysków SSD, który polecany jest szczególnie do laptopów i notebooków. Jak przystało na nośnik półprzewodnikowy, odznacza się on dużą szybkością i wydajnością. Jakie rodzaje znajdziemy wśród dysków M.2, czym się one charakteryzują i jakie modele oferuje marka Samsung?

Dysk M.2 1TB – jakie mamy rodzaje?

Dysk M.2 1TB to określenie dotyczące nie konkretnego rodzaju dysku, a formatu. Obecnie wśród dysków SSD najpopularniejszym formatem prócz M.2 jest 2,5-cala. M.2 charakteryzuje się małymi wymiarami, które sprawiają, że to świetne rozwiązanie do laptopów i notebooków. Przykładowo dysk 990 PRO Samsung ma wymiary 80 x 22 x 2.3 mm.

Wśród dysków M.2 wyróżniamy dwa rodzaje. Podział ten uwzględnia rodzaj interfejsu. Do wyboru mamy SATA oraz NVMe. Pierwszy z nich korzysta z interfejsu dostępnego w dyskach twardych. Jest to więc najniższa klasa dysków SSD, ponieważ ze względu na zastosowany interfejs nie jest on w stanie wykorzystać potencjału dysków SSD. Jego maksymalna przepustowość to ok. 600 MB/s.

Dysk M.2 1TB NVMe wykorzystuje magistralę PCIe, dzięki której możemy przesyłać większą ilość danych w krótkim czasie. Jego zaletą są mniejsze opóźnienia podczas przetwarzania poleceń zapisu i odczytu. Prędkości zależą jednak od zastosowanego standardu PCIe – 3.0 lub 4.0. W pierwszym przypadku możemy liczyć na 3500 MB/s odczytu sekwencyjnego, a w drugim nawet na 7450 MB/s. Różnice są więc naprawdę ogromne. Zanim jednak zdecydujemy się na lepszy standard, warto się dowiedzieć, czy nasz komputer go obsługuje. W przeciwnym razie nie wykorzystamy jego maksymalnych możliwości.

Dysk 1TB M.2 od Samsung – co oferuje?

W ofercie Samsung znajdziemy kilka ciekawych opcji. Na uwagę zasługuje m.in. model 990 PRO Heatsink PCIe 4.0 NVMe™. Ten dysk 1TB M.2 osiąga prawie maksymalne prędkości, jakie oferuje standard PCIe 4.0 – 7450 MB/s odczytu i 6900 MB/s zapisu sekwencyjnego*. Model Heatsink dzięki płaskiemu radiatorowi skutecznie odprowadza ciepło, zapobiegając przegrzaniu się i tym samym redukując spadki wydajności, np. podczas grania. Fanów gamingu powinna też ucieszyć funkcja podświetlenia RGB.

Warto wspomnieć, że w modelu tym wysokie są również prędkości odczytu i zapisu losowego. Wynoszą one kolejno do 1400K IOPS oraz do 1500K IOPS**. Parametr ten oznacza ilość operacji, jaką dysk jest w stanie przetworzyć w ciągu zaledwie jednej sekundy.

Dysk 1TB M.2 charakteryzuje się również wysoką wydajnością energetyczną. Pomimo bardzo dobrych parametrów eksploatacyjnych model ten zużywa stosunkowo mało energii. Jego wydajność wynosi 1319 MB/Watt.

Jeśli szukasz dysku SSD o świetnych parametrach, który będzie dobrym wyborem do gier, model 990 PRO Heatsink może spełnić Twoje oczekiwania.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Szybkość zapisu sekwencyjnego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

** Szybkość zapisu losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.