Koalicja Obywatelska zwycięska na Zachodzie, PiS na Wschodzie – rezultaty exit poll

Analiza wyników badań exit poll po niedzielnych wyborach pokazuje, że Koalicja Obywatelska odniosła sukces w zachodnich regionach Polski, natomiast Prawo i Sprawiedliwość cieszy się większym poparciem na wschodzie kraju. Badanie exit poll, przeprowadzone przez renomowaną pracownię IPSOS, to metoda badania opinii publicznej, polegająca na zapytaniu Polaków o ich wybory polityczne tuż po opuszczeniu lokalu wyborczego. Należy jednak pamiętać, że wyniki exit poll nie zawsze są tożsame z oficjalnymi rezultatami wyborów do Sejmu i Senatu. Rozstrzygnięcie oficjalne miało miejsce 15 października o godzinie 21.

Według danych exit poll, największe poparcie zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, które zebrało 36,8% głosów, co przełożyło się na 200 mandatów. Drugą siłę stanowiła Koalicja Obywatelska z wynikiem 31,6% i 163 mandatami. Dalej plasują się partia Trzecia Droga (13%, 55 mandatów), Lewica (8,6%, 30 mandatów) oraz Konfederacja (6,2%, 12 mandatów).

Na podstawie tych samych badań wynika, że niektóre partie nie zdołały zdobyć wystarczającego poparcia, aby wejść do Sejmu. Są to Bezpartyjni Samorządowcy (2,4% głosów) oraz Polska Jest Jedna (1,2% głosów).