Wyjątkowa frekwencja wyborcza przyczyną nocnego głosowania we Wrocławiu w 2023 roku

Podczas wyborów parlamentarnych, które miały miejsce w 2023 roku, obserwowano niezwykłe zaangażowanie społeczne. Wrocławskie lokum wyborcze na osiedlu Jagodno funkcjonowało aż do godziny 3 nad ranem, co świadczy o rekordowej frekwencji wyborczej. Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu miały zostać ogłoszone prawdopodobnie w następny wtorek, 15 października.

Zgodnie z harmonogramem większość punktów wyborczych zakończyła swoją działalność. Niemniej jednak, o godzinie 21, przed niektórymi z nich wciąż można było zaobserwować długie kolejki wyborców. Zgodnie z prawem wyborczym, każdy kto stanął w kolejce do lokalnego punktu wyborczego przed godziną 21 mógł zagłosować.

Wyjątkową sytuację zaobserwowano przed jednym z lokali na osiedlu Jagodno we Wrocławiu. O godzinie 21 w kolejce czekało jeszcze około tysiąca osób. Głosowanie tam zakończyło się dopiero tuż przed trzecią godziną w nocy następnego dnia. Jak informowano w mediach, niektórzy wyborcy musieli czekać na możliwość oddania swojego głosu nawet sześć godzin.

Atmosfera podczas nocnego oczekiwania była niesamowita. „Mieszkańcy Jagodna wciąż odpornie czekają na szansę oddania swojego głosu. Niektórzy z nich otulili się kołdrami, a sąsiedzi przynosili im ciepłą herbatę. Nawet po godzinie 21, każdy kto zdołał ustawić się w kolejce miał możliwość zagłosowania. W wielu komisjach wyborczych skończyły się karty do głosowania, co wymusiło dostarczenie nowych.”