Metoda Kaizen – dlaczego musisz ją znać?

Kaizen to słowo, które pochodzi z języka japońskiego i oznacza zmianę na lepsze, poprawę. Metoda Kaizen kojarzy się w japońskiej kulturze z prostym przepisem na sukces. Jest ona tam bardzo popularna i powszechnie stosowana. Również i w Europie obserwuje się coraz większe zainteresowanie tą metodą. Czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Metoda kaizen – czym jest?

Kaizen to inaczej metoda małych kroków. Chodzi w niej o to, aby wszelkie zmiany wprowadzać w życie stopniowo i powoli niezależnie czy chodzi o wielkie korporacje, czy codzienne życie. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że nad małymi krokami zawsze mamy kontrole i stosunkowo łatwo je wykonać. Stopniowo poziom trudności jest zwiększany, lecz bardzo powoli, co pozwala przyzwyczaić się do danej sytuacji.

Rodzaje kaizen

Zwłaszcza w przedsiębiorstwie wyróżnia się dwa rodzaje kaizen. Pierwszy z nich – kaizen przepływu polega na doskonaleniu przypływu materiałów oraz informacji i jest powiązany z reorganizacją miejsca pracy. Drugi, kaizen procesu wpływa na usprawnianie pojedynczych stanowisk pracy.

Jak można wykorzystać kaizen w życiu codziennym? Kilka praktycznych wskazówek

Koncepcja kaizen polega, jak już ustaliliśmy, na metodzie małych koków, z których każdy jest bardzo małym wysiłkiem. Dzięki systematycznemu stosowaniu kroków możemy w prosty sposób osiągnąć zamierzone rezultaty, które z pozoru wyglądały na bardzo trudne do osiągnięcia.

Poniżej przedstawimy przykłady z życia wzięte, z których można czerpać inspiracje na to, aby samemu wdrożyć filozofie kaizen w celu poprawy dowolnego aspektu życia.

– Jeżeli chcesz zacząć trenować, zacznij od 10-minutowego spaceru dziennie. Po tygodniu dodaj 10 minut, później następne 10. Następnie zapisz się na siłownie – zrób 15-minutowy trening. Stopniowo dokładaj tygodniowo po 5 minut treningu, aż dojdziesz do zakładanego rezultatu;

– Chcesz przestać palić papierosy? W pierwszym tygodniu wypalaj o 1 papierosa mniej. Każdego tygodnia zmniejszaj liczbę wypalanych papierosów o 1, aż w końcu rzucisz je całkowicie;

– Chcąc nauczyć się języka obcego, zacznij od nauki 2 słówek dziennie. Stopniowo zwiększaj liczbę zapamiętanych słówek, możesz także w późniejszym okresie wdrażać także słuchanie krótkich nagrań.