Nowoczesny i ekologiczny dworzec Kielce Główne po gruntownej modernizacji

Styl modernistyczny łączący się z surowością szkła i piaskowca, przemyślane i ergonomiczne wnętrza, troska o środowisko naturalne oraz gwarancja bezpieczeństwa – to najkrótszy opis dworca Kielce Główne po przeprowadzonej modernizacji, która została zakończona 15 grudnia. Prace remontowe trwały prawie dwa lata.

Budowla, której korzenie datują się na lata 1965-71, zachowała swoją modernistyczną formę, jednak jej wygląd zewnętrzny i wnętrze przeszły ogromną metamorfozę. Centralna część elewacji jest teraz w pełni przeszklona, tworząc jednolitą powierzchnię z subtelnie zaznaczonymi liniami pionowymi i poziomymi. Boczne sekcje budynku zostały pokryte szkłem i piaskowcem. Architektura budynku została dodatkowo podkreślona przez efektowne nocne oświetlenie, a na szczycie dworca od strony miasta i peronów zamontowano podświetlane napisy z nazwą obiektu.

Służby podróżnych zostały skupione wokół obszernego holu o powierzchni 500 metrów kwadratowych, który jednocześnie pełni funkcję poczekalni. Przestrzeń ta została zaaranżowana w nowoczesnym stylu, z jasnymi ścianami i szklanymi witrynami stawiającymi w kontrast z ciemniejszą posadzką wykonaną z lastryko. Wysoki sufit, pokryty czarnymi lamelami, z liniowymi oprawami oświetleniowymi, dodaje wnętrzu charakteru. W niektórych miejscach zastosowano oryginalne oświetlenie w formie okrągłych „aureoli”. Interesującym elementem dekoracyjnym jest „zielona ściana”, pokryta chrobotkiem reniferowym, która doskonale nawiązuje do ekologicznych trendów.

W holu znalazło się także miejsce dla najmłodszych pasażerów – kącik zabaw. Wyposażony jest on w gry ściennych oraz interaktywną wieżę z monitorem i zestawem gier edukacyjnych. Ściany kącika zdobi kolorowa fototapeta, którą dzieci mogą swobodnie dekorować za pomocą flamastrów do pisania na tablicach.